Dlaczego nasz metabolizm jest tak ważny?

W tym tygodniu rozmawiamy o metabolizmie: Dlaczego metabolizm jest tak ważny? Skąd mam wiedzieć, że coś jest nie w porządku z moim metabolizmem? Na co powinnam zwrócić uwagę, aby rozruszać swój metabolizm?

JAK MOŻESZ STWIERDZIĆ, ŻE TWÓJ METABOLIZM NIE JEST W PORZĄDKU

Ten temat zaprząta myśli prawie wszystkich z nas, i to już nie od wczoraj. Coraz więcej magazynów przedstawia najnowsze porady na temat tego, jakie pokarmy należy jeść, jakie kuracje stosować lub inne wskazówki, które pomogą Ci zwiększyć metabolizm.  Skupienie uwagi na tym temacie nie jest całkowicie nieuzasadnione, ponieważ wszystkie procesy biochemiczne, takie jak: wykorzystanie składników odżywczych z pożywienia, zaopatrzenie organizmu w energię czy transport produktów odpadowych z organizmu, są regulowane przez dobrze funkcjonujący metabolizm. Jeśli twój metabolizm nie działa na pełnych obrotach, możesz to szybko zauważyć poprzez różne oznaki w twoim ciele, takie jak: zmęczenie w ciągu dnia i bezsenność, niechciany przyrost wagi, wypadanie włosów i suchość skóry, ciągłe bóle głowy, brak koncentracji i wahania hormonalne. Oczywiście nie można zapominać o wieku i genetyce. Ponieważ z wiekiem metabolizm ulega ciągłemu spowolnieniu. Każdy człowiek jest inny i inaczej reaguje na różne rzeczy. 

6 wskazówek dotyczących zaburzeń metabolizmu

W TEN SPOSÓB ROZKRĘCASZ SWÓJ METABOLIZM!

Oczywiście, mamy kilka ogólnych wskazówek dla dobrze funkcjonującego metabolizmu, które każdy może wdrożyć szybko i łatwo: 

💧 Pij wystarczającą ilość płynów.

Niemieckie Towarzystwo Żywieniowe (DGE) zaleca picie 2-3 litrów wody dziennie. Dostateczne spożycie płynów wspomaga trawienie i zwiększa podstawową przemianę materii. Tak więc, wystarczające przyjęcie płynów może być odpowiedzialne za stymulację metabolizmu. 

🤸 Regularne ćwiczenia - sport 

Regularne ćwiczenia fizyczne zwiększają podstawową przemianę materii.

😴 Spokojny sen

Spokojny sen jest niezbędny dla prawidłowej przemiany materii! Podczas fazy odpoczynku organizm regeneruje się i zbiera siły do wykonywania wszystkich skomplikowanych zadań.

🕉 Unikaj stresu 

Podobnie jak brak snu, stres również może mieć negatywny wpływ na metabolizm. Dlatego świadomie oderwij się od stresującego dnia pracy (idź na spacer, porozmawiaj z przyjaciółmi przez telefon, poczytaj książkę...).

🍎 Zrównoważona dieta 

Zrównoważona i bogata w składniki odżywcze dieta jest szczególnie ważna dla metabolizmu. Ale nie ma tu jednego uniwersalnego podejścia!

W TEN SPOSÓB ROZKRĘCASZ SWÓJ METABOLIZM!

JEDZ ZGODNIE ZE SWOIM TYPEM METABOLICZNYM!

Każdy człowiek jest inny i pewne składniki odżywcze może spożytkować szczególnie dobrze, a inne nie. Istnieją trzy typy metabolizmu:

🌾 Metabolizm typu 1: Typ węglowodanowy

Osoby z tym typem metabolizmu bardzo dobrze przetwarzają węglowodany na energię. Rzadko odczuwasz głód i jesz tylko wtedy, gdy jesteś naprawdę głodny. Ponieważ organizmowi rzadko dostarczana jest energia, magazynuje on wszystko, co jest mu dostarczane. Rozkład Twoich posiłków może wyglądać następująco: ok. 60% węglowodanów, ok. 25% białek i ok. 15% tłuszczów.

💡 Wskazówka: Dla optymalnego metabolizmu zalecamy spożywanie kilku mniejszych posiłków w ciągu dnia zamiast trzech dużych. Mogą one być lepiej spożytkowane przez organizm.

🌾🍳 Metabolizm typu 2: Typ mieszany.

Osoby z tym typem metabolizmu bardzo dobrze przetwarzają na energię zarówno węglowodany, jak i białka. Jednostronna dieta prowadziłaby do obciążenia metabolizmu, a tym samym do zaburzenia jego równowagi. Rozkład Twoich posiłków może wyglądać następująco: ok. 50% węglowodanów, ok. 30% białek i ok. 20% tłuszczów.

💡 Wskazówka: Dla optymalnego metabolizmu zalecamy 3 posiłki dziennie. Możesz jednak spróbować jeść węglowodany tylko w postaci warzyw i sałatki wieczorem, a resztę posiłków wypełnić białkiem i tłuszczem.

🍳 Metabolizm typu 3: Typ białkowy

Osoby z tym typem metabolizmu bardzo dobrze przetwarzają białka i tłuszcze na energię. Oznacza to, że potrzebna jest dieta bogata w białko i tłuszcz, ale o niskiej zawartości węglowodanów. Rozkład Twoich posiłków może wyglądać następująco: ok. 30% węglowodanów, ok. 50% białek i ok. 20% tłuszczów.

💡 Wskazówka: Dla zapewnienia optymalnej przemiany materii, zalecamy spożywanie 3 posiłków dziennie. Ważne jest, abyś zwracała uwagę na właściwe proporcje białka, węglowodanów i tłuszczu oraz starała się unikać przekąsek między posiłkami!

KTÓRE MISIE PODNOSZĄ METABOLIZM?

Często jesteśmy pytani, które z naszych witamin wspomagają metabolizm. Tutaj polecamy nasze misie Apple Cider Vinegar. Kluczowym składnikiem jest tutaj, jak sama nazwa wskazuje, ocet jabłkowy! Od wieków ocet jabłkowy stosowany jest między innymi jako środek tonizujący, detoksykacyjny, a także jako naturalny prebiotyk oraz jako środek antybakteryjny. Według badań, może również przyspieszyć metabolizm. Nie można jednak zapominać o 3 najważniejszych elementach - sporcie, odżywianiu i regeneracji!

Wypróbuj nasze witaminy Trust Your Gut Vitamins z octem jabłkowym już teraz!