PMS - który typ występuje u Ciebie?
Około 20-40% wszystkich dziewcząt i kobiet cierpi na zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Termin ten odnosi się do wielu dolegliwości psychicznych i fizycznych, które mogą wystąpić u kobiet w trakcie cyklu miesiączkowego, a dokładniej w jego drugiej połowie, czyli po owulacji i przed miesiączką. Pod pojęciem PMS kryje się około 150 objawów.
Symptomy PMS
Do psychologicznych objawów PMS należą:
- Drażliwość
- Obniżony nastrój
- Zaburzenia snu
- Brak równowagi
- Nerwowość
- Bierność w słuchaniu
Do objawów fizycznych należą:
- Szarpanie/ból w klatce piersiowej
- Ból brzucha
- Bóle głowy
- Ból pleców
- Problemy trawienne
- Niedoskonałości skóry
- Nudności
PMS-Typ |
Wzmożone objawy |
PMS-A Niepokój (Anxiety) |
wahania nastroju, niepokój, nerwowość, gniew, agresja, drażliwość |
PMS-C Zachcianki (Craving) |
łaknienie, bóle głowy, zmęczenie |
PMS-D Depresja (Depression) |
obniżony nastrój, płacz, bezsenność |
PMS-H Hiperhydratacja (Hyperhydration) |
zatrzymanie wody w organizmie, ból/napięcie w klatce piersiowej, przyrost masy ciała |
Różne rodzaje PMS
PMS typ A: W przypadku PMS typu A litera "A" oznacza nie tylko niepokój, ale także brak kontroli. Odpowiedzialna jest za to adrenalina, hormon stresu. Jest ona wydzielana częściej w przypadku braku równowagi między estrogenami i progesteronem. Konkretnie: wzrasta poziom estrogenu, a obniża się poziom progesteronu. Ale to nie wszystko: nie tylko zwiększa się wydzielanie adrenaliny, ale także zmniejsza się produkcja hormonu szczęścia - dopaminy. Może to powodować wahania nastroju i uczucie niepokoju.
Nasza rada: długie spacery na świeżym powietrzu lub ćwiczenia relaksacyjne. Regularne ćwiczenia fizyczne mogą pomóc w zmniejszeniu stresu, a jednocześnie pozytywnie wpływają na samopoczucie.
PMS typ C: ten typ jest wywoływany przez gwałtowny spadek poziomu cukru we krwi w drugiej połowie cyklu, tj. po owulacji. Niestety, rozwiązaniem nie jest częstsze podjadanie słodyczy, ale wprowadzenie konkretnych zmian w diecie, dzięki którym poziom cukru we krwi będzie wzrastał wolniej, a uczucie sytości utrzyma się dłużej.
Nasza rada: jedz więcej nasion roślin strączkowych lub owoców.
PMS typ H: podobnie jak w przypadku typu A, zwiększony poziom estrogenów również odgrywa decydującą rolę w PMS typu H. Zwiększone uwalnianie serotoniny sprawia, że naczynia krwionośne stają się bardziej przepuszczalne, co sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie. Ponadto zwiększa się uwalnianie hormonu aldosteronu, który ogranicza wydalanie płynów przez nerki, co prowadzi do zatrzymywania wody w organizmie.
Nasza rada: pijcie, pijcie, pijcie. Płyn stymuluje aktywność nerek, dlatego - zwłaszcza w postaci herbatek moczopędnych, takich jak pokrzywa - może zmniejszyć zatrzymywanie wody w organizmie.
PMS typ D: nastrojom depresyjnym często towarzyszy również uczucie niepokoju, jednak w porównaniu z PMS typu A, obrazowa skala hormonów jest przechylona w drugą stronę: obniżony poziom estrogenów i nadmiar progesteronu. Przyczyną tego może być stres lub niedobór składników odżywczych.
Nasza rada: wiemy, że ten czas jest trudny i chcesz się po prostu zwinąć w kłębek w łóżku, przykrywając się kołdrą, ale właśnie wtedy warto i trzeba o siebie zadbać. Czy to długa kąpiel z bąbelkami, sobota w piżamie i na kanapie, czy też dodatkowa porcja czekolady. Wszystko jest dozwolone, o ile jest to przyjemne.
Uwaga: Jeśli objawy psychologiczne są szczególnie nasilone, należy skonsultować się z lekarzem. W tym przypadku lekarze mówią o przedmiesiączkowym zaburzeniu dysforycznym (PMDS). Częstość występowania szacuje się na 5-8%. Powtarzające się obniżenie nastroju ma ogromny wpływ nie tylko na jakość życia, ale także obciąża życie rodzinne, codzienną pracę i kontakty społeczne. Potraktuj te objawy poważnie i porozmawiaj z lekarzem!
I ostatnia, ale nie mniej ważna kwestia: dokładne przyczyny występowania objawów przedmiesiączkowych nie zostały jeszcze wyjaśnione. Poza wspomnianym już zaburzeniem równowagi między progesteronem a estrogenem istnieją inne możliwe wyjaśnienia:
- Nadmiar hormonu prolaktyny
- Gwałtowny spadek poziomu endorfin w organizmie
- Zaburzenia w strukturze substancji przekaźnikowych neuronów (np. dopaminy, serotoniny)
Do wszystkich dziewcząt: wszystkie jedziemy na tym samym wózku i wiemy, jak głupie może być to wszystko. Ale na szczęście po kilku dniach jest już po wszystkim i znów świeci słońce #girlpower