Ashwagandha (Withania somnifera), czyli żeń-szeń indyjski, to roślina lecznicza stosowana jako środek uspokajający i łagodzący stany lękowe. Dowiedz się więcej o głównych korzyściach, jak go przyjmować i jaki wpływ na organizm może mieć ten leczniczy korzeń. Czy wiesz, że ashwagandha jest również nazywana śpiącą jagodą lub zimową wiśnią?

CZYM JEST ASHWAGANDHA (WITHANIA SOMNIFERA) I GDZIE ROŚNIE?

Ashwagandha (Withania somnifera) jest rośliną leczniczą z rodziny psiankowatych i jest stosowana na wiele sposobów, zwłaszcza w medycynie ajurwedyjskiej, ze względu na wiele pozytywnych właściwości. W starożytnych pismach indyjskich mówi się, że jest to roślina cudowna. Ale gdzie tak naprawdę rośnie ta niezwykła roślina? Ashwagandha rośnie głównie na suchych, a nawet żwirowych glebach w Azji Południowej, np. w Indiach, Pakistanie czy Afganistanie. Mimo że ashwagandha jest często nazywana żeń-szeniem indyjskim, nie należy jej mylić z rośliną leczniczą Panax ginseng. Oba są adaptogenami, ale nadal są to różne rośliny lecznicze.

JAK DZIAŁA ASHWAGANDHA?

Ashwagandha ma wiele pozytywnych oddziaływań na ciało i umysł, dlatego jest stosowana na wiele sposobów. Jest również znana jako naturalny adaptogen, który według badań może pomóc w zaburzeniach snu, stresie, lęku i depresji. Korzeń leczniczy ma pozytywny wpływ na układ odpornościowy. Ma także pozytywny wpływ na skórę. Zawarte w niej liczne przeciwutleniacze mają działanie przeciwzapalne, chronią przed wolnymi rodnikami i pomagają zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się skóry.

JAKIE DZIAŁANIE MAJĄ MISIE Z LECZNICZYM KORZENIEM?

Spożywanie śpiącej jagody jako suplementu diety ma wiele pozytywnych właściwości niezależnie od formy jej podania - w postaci tabletek, kapsułek, proszku czy nawet pysznych żelków, takich jak nasze Keepin' It Calm.

Możliwe są następujące pozytywne skutki stosowania tej rośliny:

- Zmniejsza stres i niepokój 

- Poprawia jakość snu

- Może zmniejszać stan zapalny

- Wspomaga zdrowie serca

- Wspomaga funkcjonowanie mózgu

- Poprawia koncentrację

- Wpływa na płodność i poziom testosteronu

- Obniża poziom cukru we krwi

- Wzmacnia mięśnie

JAKI WPŁYW MA ASHWAGANDHA NA HORMONY I MENOPAUZĘ U KOBIET?

Adaptogen ashwagandha zapewnia zrównoważony wpływ na równowagę hormonalną. W szczególności ma wpływ na żeńskie hormony płciowe LH (hormon luteinizujący) i FSH (hormon stymulujący pęcherzyki jajnikowe). Ze względu na swój wpływ, ashwagandha może mieć również pozytywny wpływ na płodność kobiety. Także kobiety w okresie menopauzy mogą odnieść korzyści z zażywania preparatu, ponieważ objawy menopauzy są łagodzone poprzez zrównoważenie gospodarki hormonalnej.

CZY MOGĘ PRZYJMOWAĆ KORZEŃ LECZNICZY W CZASIE CIĄŻY?

Eksperci zalecają ostrożność podczas przyjmowania owoców jagody sennej w okresie ciąży lub karmienia piersią. Wynika to z faktu, że wpływ na nienarodzone dziecko nie został jeszcze dostatecznie zbadany. Dlatego lepiej jest porozmawiać z lekarzem o ewentualnym przyjmowaniu leku.

CZY ASHWAGANDHA WSPOMAGA WZROST WŁOSÓW?

Problemy, takie jak wypadanie lub przerzedzanie się włosów, są często powodowane przez stres. I tu właśnie wkracza ashwagandha. Jak już wspomniano, roślina lecznicza ma za zadanie zmniejszać stres i łagodzić stany lękowe. Według badań zimowa wiśnia może hamować uwalnianie hormonu stresu - kortyzolu. To z kolei wiąże się z problemami z włosami. Wzmacnia również cebulki włosów i całe włosy.

KTÓRA ASHWAGANDHA JEST NAJLEPSZA?

Ogólnie rzecz biorąc, nie ma różnic w działaniu wiśni zimowej w zależności od postaci, w jakiej jest podawana. Zatem to, czy wolisz tabletki, kapsułki czy proszek, zależy wyłącznie od Ciebie. Nasze nowe preparaty Keepin' It Calm zawierają również kompleks witamin B oraz roślinę leczniczą i pomagają radzić sobie ze stresem w każdej sytuacji. Przekonaj się sam i wypróbuj nasze witaminowe misie o smaku maliny i borówki! Zachowanie równowagi jeszcze nigdy nie było tak łatwe.

NASSIM JAMALZADEH:

"Ashwagandha nie bez powodu zalicza się do roślin leczniczych.

Ma działanie uspokajające, dzięki czemu może zmniejszać stres i ułatwiać zasypianie. Może mieć wpływ na układ nerwowy. Jeśli jeszcze nie znasz ashwagandhy, powinieneś koniecznie przekonać się o jej właściwościach."

WSZYSTKIE PYTANIA DOTYCZĄCE ASHWAGANDHY

KIEDY POWINIENEM ZAŻYWAĆ ASHWAGANDHĘ, A KIEDY NIE?

Ashwagandha jest szczególnie polecana osobom cierpiącym na stres, niepokój i zaburzenia snu. Ponadto każdy, kto chce zachować równowagę, może również przyjmować rośliny lecznicze! Należy zauważyć, że chociaż roślina ta jest ogólnie uznawana za dobrze tolerowaną, nie jest zalecana dla osób cierpiących na choroby autoimmunologiczne. Roślina z rodziny koszmarkowatych może zwiększać poziom stanu zapalnego w organizmie, a tym samym nasilać choroby takie jak reumatyzm czy toczeń. Może ona również wchodzić w interakcje z innymi lekami, dlatego przed jej zastosowaniem należy skonsultować się z lekarzem.

KIEDY ASHWAGANDHA ZACZYNA DZIAŁAĆ?

Aby zauważyć pierwsze pozytywne efekty działania wiśni zimowej, należy przyjmować roślinę leczniczą przez co najmniej 4 tygodnie. Ashwagandha jest znana jako cudowna roślina, ale nie jest w stanie zdziałać cudów. Nie można oczekiwać ogromnych korzyści po krótkim okresie czasu. Wszystko ma swoją porę!

NA CO NALEŻY ZWRÓCIĆ UWAGĘ PRZY STOSOWANIU?

Eksperci zalecają przyjmowanie ashwaganhdy na pusty żołądek i około 1-2 godziny przed posiłkiem. Zasadniczo jednak nie zaleca się stosowania jej w konkretnym czasie. Od Ciebie zależy, czy wolisz przyjmować ją rano, w południe czy przed pójściem spać.

JAK DŁUGO MOŻNA PRZYJMOWAĆ ASHWAGANDHĘ?

Ogólnie rzecz biorąc, ashwagandha może być przyjmowana przez długi okres czasu. Zalecane dawki różnią się jednak w zależności od obszaru zastosowania. Wielu ekspertów zaleca jednotygodniową przerwę po około 4-6 tygodniach. A po upływie jednego roku wstrzymać pobór na dłuższy okres. Aby mieć pewność, że rośliny lecznicze są skutecznie stosowane, należy skonsultować się z lekarzem w sprawie wyboru najlepszego dla siebie rozwiązania.

JAKIE SĄ SKUTKI UBOCZNE STOSOWANIA ASHWAGANDHY?

Ogólnie uważa się, że jagoda senna jest bardzo dobrze tolerowana, zwłaszcza jeśli nie przekracza się zalecanej dziennej dawki 8 mg na kilogram masy ciała. Niemniej jednak możliwe są działania niepożądane, takie jak nudności, wymioty lub biegunka. Może się również zdarzyć, że korzeń leczniczy wywołuje senność, choć w rzeczywistości jego działanie jest całkowicie odwrotne.

JAKIE SĄ SKŁADNIKI ASHWAGANDHY?

W przeciwieństwie do większości roślin leczniczych, wiśnia zimowa zawiera stosunkowo niewiele składników odżywczych, ale za to ma wiele do zaoferowania. A więc jakość ponad ilość! Interakcje między składnikami sprawiają, że ashwagandha jest tak wyjątkowa i skuteczna. Korzeń leczniczy zawiera głównie alkaloidy, czyli substancje zasadowe występujące w roślinach spożywczych.

PONAD 500 000 ZADOWOLONYCH KLIENTÓW

NASZE MISIE Z ASHWAGANDHĄ

Obserwuj nas na Instagramie