Niacyna, czyli witamina B3, jest bardzo ważnym składnikiem odżywczym dla naszego organizmu. Poniżej wyjaśniamy, czym jest niacyna, jakie korzyści zdrowotne posiada i jak wpływa na organizm. Czy wiesz, że niacyna może nawet poprawić jakość Twojego snu i pomóc w leczeniu depresji?

CZYM JEST NIACYNA (WITAMINA B3)?

Niacyna, znana również jako witamina B3, jest witaminą rozpuszczalną w wodzie i należy do grupy witamin B. Dokładniej rzecz ujmując, składa się z różnych związków i dlatego należy ją rozumieć jako termin zbiorowy. Składa się z kwasu nikotynowego i amidu nikotyny. Niacyna bierze udział w różnych procesach zachodzących w organizmie, takich jak metabolizm energetyczny i podział komórek.

KTÓRE PRODUKTY SPOŻYWCZE ZAWIERAJĄ NIACYNĘ?

Niacyna może być przyjmowana wraz z normalną i zrównoważoną dietą. Nawet będąc weganinem/wegetarianinem, zalecana dzienna dawka 13-18 mg może być pokryta z diety. Wiele pokarmów pochodzenia roślinnego zawiera witaminę B3. Należą do nich rośliny strączkowe, ziemniaki, orzeszki ziemne i nerkowce, daktyle, grzyby i produkty pełnoziarniste. 

Nasz preparat One Bear A Day Immune Vitamins również zawiera niacynę i 6 innych ważnych witamin zapewniając codzienną dawkę multiwitaminową. Nie zawiera cukru i misie mają pyszny smak maliny, borówki oraz pomarańczy.

JAKI WPŁYW MA NIACYNA?

Jak już wspomniano, witamina B3 bierze udział w wielu procesach, takich jak podział komórek i metabolizm energetyczny. Ponadto uważa się, że ma ona pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne i zmniejsza zmęczenie. Niacyna jest również bardzo ceniona w preparatach do pielęgnacji skóry. Mówi się, że niacynamidy poprawiają wygląd skóry, ponieważ przyczyniają się do odnowy powierzchni skóry, działają przeciwutleniająco i zapewniają nawilżenie. Witamina B3 jest również ważną witaminą dla włosów, ponieważ wzmacnia ich strukturę, zapobiega nadmiernemu wydzielaniu sebum i chroni skórę głowy przed stanami zapalnymi. Co więcej, niacyna odgrywa również rolę w procesie zasypiania, ponieważ jej niewystarczające spożycie może prowadzić do zaburzeń snu.

NASSIM JAMALZADEH:

,,Niacyna jest nie tylko ważna dla układu odpornościowego, ale także odgrywa kluczową rolę w podziale komórek, metabolizmie energetycznym, zdrowiu psychicznym i pielęgnacji skóry. Niacyna, jak widać, ma wszechstronne zastosowanie, a jej działanie zdecydowanie nie powinno być lekceważone.''

10 NIEZWYKŁYCH ZALET NIACYNY

Przyjmowanie niacyny przynosi wiele korzyści zdrowotnych. Poniżej podsumowaliśmy 10 najważniejszych z nich:

1. Wpływ na poziom cholesterolu

2. Obniżenie ciśnienia krwi

3. Poprawa zdrowia psychicznego

4. Wpływ na skórę

5. Poprawia funkcjonowanie mózgu

6. Poprawa sprawności ruchowej i stawów

7. Pomoc w leczeniu cukrzycy typu 1 

8. Korzystnie wpływa na trawienie 

9. Poprawia jakość snu

10. Poprawia poziom lipidów we krwi

WSZYSTKIE PYTANIA DOTYCZĄCE NIACYNY

CZY MOŻE DOJŚĆ DO PRZEDAWKOWANIA NIACYNY?

Przedawkowanie składnika nikotynamidu nie powoduje prawie żadnych skutków ubocznych.

Jednak w przypadku przyjęcia np. kilku gramów kwasu nikotynowego mogą wystąpić działania niepożądane, takie jak nudności, wymioty lub biegunka. W najgorszym przypadku może dojść nawet do długotrwałych uszkodzeń, takich jak problemy z wątrobą. Mogą również wystąpić tak zwane "objawy rumieniowe". Są to na przykład: zaczerwienienie skóry, uczucie gorąca lub pokrzywka.

ILE NIACYNY POTRZEBUJESZ DZIENNIE?

Niacyna może być wytwarzana przez organizm, ale nadal ważne jest, aby zalecaną dzienną dawkę czerpać z pożywienia. Dorośli powinni przyjmować od 13 do 18 mg na dobę. Wartości dla niemowląt wynoszą od 2 do 5 mg, a dla dzieci i młodzieży od 8 do 13 mg. Dzienna dawka różni się jednak nieznacznie w zależności od wieku i płci.

JAKIE SĄ SKUTKI NIEDOBORU NIACYNY?

Niedobór niacyny jest raczej rzadki w naszym kraju, ale może być spowodowany na przykład chorobami przewlekłymi, takimi jak anoreksja, biegunka, marskość wątroby lub bardzo niezrównoważona dieta. Oznakami niedoboru są takie objawy, jak: osłabienie, zaburzenia trawienia, utrata apetytu, a także depresja i otępienie.

JAK WAŻNA JEST NIACYNA DLA NOWORODKÓW I DZIECI?

Ponieważ niacyna bierze udział w wielu procesach, takich jak procesy metaboliczne, jak już kilkakrotnie wspomniano, odpowiednia podaż dla noworodków i dzieci jest tak samo ważna jak dla dorosłych.

JAKA JEST RÓŻNICA MIĘDZY NIACYNAMIDEM A NIACYNĄ?

Niacynamid jest formą witaminy B3, która ma inny wzór chemiczny niż niacyna. Oprócz niacynamidu istnieje również kwas nikotynowy. Organizm ludzki może przekształcać obie formy witaminy B3.

PONAD 500 000 ZADOWOLONYCH KLIENTÓW

NASZE MISIE Z NIACYNĄ

Obserwuj nas na Instagramie