Poniżej dowiesz się wszystkiego, co ważne o hormonie snu - melatoninie. Wyjaśniamy, czym właściwie jest melatonina, jaki wpływ może mieć na rytm snu, jakie czynniki wpływają na wytwarzanie melatoniny w organizmie i na co należy zwracać uwagę podczas jej przyjmowania.

CZYM JEST MELATONINA?

Melatonina, zwana również hormonem snu, jest hormonem regulującym rytm dzień-noc. Powstaje w organizmie z przekaźnika nerwowego - serotoniny. Synteza melatoniny odbywa się więc w ciemności. Proces ten zachodzi w szyszynce, w nasadce mózgu. Melatonina może być jednak produkowana w niewielkich ilościach w siatkówce oka, a nawet w jelitach.

JAKIE CZYNNIKI WPŁYWAJĄ NA PRODUKCJĘ MELATONINY?

Na produkcję melatoniny wpływają sygnały z siatkówki oka, takie jak światło, oraz czynniki odżywcze i inne hormony. Oznacza to, że produkcja jest hamowana przez światło w ciągu dnia i stymulowana w nocy, czyli w ciemności. Niemniej jednak, jak we wszystkim, wiek również odgrywa pewną rolę. Ponieważ z wiekiem zmniejsza się produkcja melatoniny w organizmie. Istnieją również inne czynniki, które mogą mieć wpływ na produkcję. Na przykład zbyt duża ilość kofeiny, stres lub zbyt długie letnie dni mogą ograniczyć produkcję melatoniny. Z tego powodu wielu lekarzy zaleca suplementację melatoniny.

JAK DZIAŁA MELATONINA?

Melatonina jest bardzo ważna dla wszystkich funkcji organizmu, ponieważ z jednej strony chroni komórki przed stresem oksydacyjnym i w ten sposób wspomaga ich odnowę, a z drugiej strony wspomaga uwalnianie hormonów wzrostu. Ponadto melatonina ma działanie przeciwzapalne w organizmie i wzmacnia układ odpornościowy.

NASSIM JAMALZADEH:

"Melatonina jest hormonem naszego organizmu, który zapewnia idealny rytm snu. Jeśli nasz wewnętrzny zegar jest wytrącony z równowagi, misie pomagają przywrócić równowagę spokojnego snu i umożliwiają optymalną regenerację komórek organizmu."

KTÓRE PRODUKTY SPOŻYWCZE ZAWIERAJĄ MELATONINĘ?

Niektóre produkty spożywcze naturalnie zawierają hormon snu - melatoninę, ale tylko w bardzo małych ilościach. Na przykład żurawina, pistacje, wiśnie i oliwki zawierają melatoninę. Uważa się jednak, że pokarmy zawierające białko budulcowe - tryptofan - również sprzyjają zasypianiu. Ponieważ jest on bezpośrednio związany z wytwarzaniem serotoniny, a więc i melatoniny. Zboża, orzechy i jaja są uważane za szczególnie bogate w tryptofan.

Można również kupić melatoninę w postaci kapsułek lub tabletek i zażywać ją. Nasze Super Snooze Sleep Vitamins, to suplementy diety w postaci gumowych misiów, które w dodatku są bardzo smaczne.

WSZYSTKIE PYTANIA DOTYCZĄCE MELATONINY

KIEDY NALEŻY PRZYJMOWAĆ LUB NIE PRZYJMOWAĆ MELATONINY?

Melatonina jest zalecana w przypadku problemów z zasypianiem. Należy zażyć jedną porcję preparatu Super Snooze Sleep Vitamins na 30 minut przed snem. Jeśli jesteś w ciąży, karmisz piersią lub planujesz zajść w ciążę, lepiej zrezygnuj z przyjmowania melatoniny.

CZY PRZYJMOWANIE MELATONINY MA SKUTKI UBOCZNE?

Działania niepożądane mogą na ogół wystąpić dopiero po przedawkowaniu. Możliwe skutki uboczne stosowania melatoniny to skurcze żołądka, zawroty głowy, bóle głowy, drażliwość lub wyczerpanie.

CZY MOŻNA PRZYJĄĆ ZA DUŻO MELATONINY?

Jak w przypadku każdego innego suplementu diety, melatoniny nie należy przedawkowywać. Zaleca się przyjmowanie 1 misia na 30 minut przed snem.

CZY MELATONINA MOŻE UZALEŻNIĆ?

Zażywanie melatoniny jest całkowicie bezpieczne. Nie uzależnia nawet przy długotrwałym stosowaniu.

PONAD 500 000 ZADOWOLONYCH KLIENTÓW

NASZE MISIE Z MELATONINĄ

Obserwuj nas na Instagramie