Poniżej przedstawiamy wszystko, co należy wiedzieć o jodzie. Wyjaśniamy między innymi, jakie korzyści może przynieść jod i ile jodu należy przyjmować. Czy wiesz, że jod jest również bardzo ważny dla dzieci?

CZYM JEST JOD?

Jod jest jednym z podstawowych pierwiastków śladowych, ponieważ jest szczególnie ważny dla hormonów tarczycy - tyroksyny i trójjodotyroniny. Hormony te biorą udział w wielu procesach zachodzących w organizmie, takich jak tworzenie kości, wzrost, rozwój mózgu i metabolizm energetyczny. Z tego powodu nie należy lekceważyć odpowiedniej suplementacji jodem.

KTÓRE PRODUKTY SPOŻYWCZE ZAWIERAJĄ JOD?

Jod z pewnością można przyswajać poprzez dietę. Do pokarmów bogatych w jod należą ryby, takie jak mintaj, dorsz, gładzica, ale jod znajduje się także w owocach morza i algach. Spora zawartość jodu znajduje się również w mleku, produktach mlecznych i jajach. Zależy to jednak od tego, czy pasza dla zwierząt była bogata w jod, czy nie. Ponadto, aby uniknąć niedoboru jodu, można stosować jodowaną sól kuchenną. 

Jednak nasze witaminy z biotyną do włosów Ah-Mazing Hair i Trust Your Gut Vitamins również zawierają jod. A dla dzieci przygotowaliśmy coś bardzo specjalnego: nasz preparat Doin' It For The Kids z kompleksem multiwitaminowym zawiera również jod, więc nie musisz się martwić, czy Twoje dziecko ma go wystarczająco dużo. Polecamy je dla dzieci od 4 roku życia.

JAKIE SĄ KORZYŚCI Z PRZYJMOWANIA JODU?

Jak już wspomniano, jod bierze udział w wielu procesach biologicznych zachodzących w organizmie. Jest podstawowym składnikiem budulcowym hormonów tarczycy i pełni wiele funkcji w naszym organizmie. Dlatego w przypadku niedoboru jodu może dojść nie tylko do niedoczynności tarczycy, ale także do powstania tak zwanego wola (wole miąższowe z niedoboru jodu). Jednak odpowiednia podaż jodu jest niezbędna nie tylko dla nas, dorosłych, ale także dla dzieci. Dzieje się tak dlatego, że jod przyczynia się do prawidłowego wzrostu dzieci.

NASSIM JAMALZADEH:

"W żadnym wypadku nie należy lekceważyć wystarczającego spożycia jodu. Jod jest jednym z pierwiastków śladowych niezbędnych dla zdrowia człowieka. Dlatego ważne jest, aby korzystać z dobrodziejstw jodu".

WSZYSTKIE PYTANIA DOTYCZĄCE JODU

JAK CZĘSTO NALEŻY PRZYJMOWAĆ JOD?

To, jak często należy przyjmować jod, zależy od Ciebie. Jeśli dieta zapewnia wystarczającą ilość jodu i może pokryć dzienne zapotrzebowanie na ten pierwiastek, nie jest konieczne jego dodatkowe przyjmowanie. Najlepiej zwrócić się do lekarza i regularnie wykonywać badania krwi.

ILE JODU NALEŻY PRZYJMOWAĆ?

Zależy to głównie od płci i wieku, a także od wielu innych czynników, takich jak ciąża, karmienie piersią czy choroby.

Niemieckie Towarzystwo Żywieniowe (DGE) zaleca dzienną dawkę 180-200 µg/dzień dla osoby dorosłej. Należy jednak pamiętać, że zalecenia DGE nie są kwotami maksymalnymi.

CZY MOŻNA ZAŻYĆ LUB WCHŁONĄĆ ZBYT DUŻO JODU?

W dzisiejszym społeczeństwie wielu osobom łatwiej jest doprowadzić do niedoboru jodu niż do jego przedawkowania. Dzieje się tak dlatego, że około 30% światowej populacji jest zagrożone niedoborem jodu. Skutkiem niedoboru jodu może być wole, jak wspomniano powyżej, ale także opóźnienie umysłowe i uszkodzenie mózgu. Jednak dzięki zrównoważonej i bogatej w składniki odżywcze diecie nie powinno być problemu z zapewnieniem wystarczającej ilości jodu. 

Jednak w przypadku stosowania dodatkowych suplementów może to oczywiście prowadzić do przedawkowania. Objawia się to głównie nudnościami, zaburzeniami w przewodzie pokarmowym, a nawet wysypką.

PONAD 500 000 ZADOWOLONYCH KLIENTÓW

NASZE MISIE Z JODEM

Obserwuj nas na Instagramie