W dalszej części wyjaśniamy wszystko, co ważne na temat witaminy E. Jakie korzyści wynikają z jej przyjmowania, ile witaminy E powinien przyjmować przeciętny człowiek i wiele innych. Czy wiesz, że witamina E chroni Cię przed wolnymi rodnikami i jest stosowana w przemyśle kosmetycznym jako środek wspomagający gojenie się ran?

CZYM JEST WITAMINA E?

Witamina E należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (podobnie jak m.in. witaminy A, D i K). Najbardziej rozpowszechnioną formą witaminy E jest tokoferol, z których najbardziej znany jest alfa-tokoferol. Witamina E jest również ważnym składnikiem błony znajdującej się w prawie wszystkich komórkach zwierzęcych.

JAKIE PRODUKTY SPOŻYWCZE ZAWIERAJĄ WITAMINĘ E?

Witaminę E można również przyjmować poprzez zrównoważoną dietę. Oleje roślinne, takie jak olej rzepakowy czy oliwa z oliwek, są uważane za bogate w witaminę E. Witaminy E dostarczają także inne produkty, takie jak awokado, siemię lniane, szparagi, szpinak, słodkie ziemniaki i różne orzechy

Wiele naszych misiów zawiera również witaminę E. Na przykład Bootylicious SHAPE Vitamins, One Bear A DAY Vitamins lub Beach Guard SUN.

JAKIE KORZYŚCI WYNIKAJĄ Z PRZYJMOWANIA WITAMINY E?

Witamina E jest jednym z najważniejszych przeciwutleniaczy, ponieważ chroni komórki przed stresem oksydacyjnym, czyli tzw. wolnymi rodnikami. Oznacza to, że komórki są chronione przed promieniami UV, spalinami i innymi szkodliwymi czynnikami. Jak wynika z badań, witamina E ma również inne pozytywne skutki dla zdrowia. Może zmniejszać stan zapalny i zapobiegać chorobom takim jak miażdżyca, a nawet nowotwory. Witamina E ma również wiele pozytywnych właściwości dla skóry. Chroni przed promieniami UV, a tym samym zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry. Ma również działanie przeciwzapalne i jest stosowany w przemyśle kosmetycznym jako środek wspomagający gojenie się ran. Jeśli jesteś dobrze zaopatrzony w witaminę E, mogą z niej skorzystać także Twoje włosy. Wspomaga wzrost włosów i wzmacnia łamliwe włosy.

NASSIM JAMALZADEH:

"Witaminę E można właściwie nazwać witaminą ochrony komórek, ponieważ ze względu na swoje działanie przeciwutleniające może ona chronić komórki przed stresem oksydacyjnym. Dlatego przyjmowanie witaminy E jest szczególnie ważne i mogę je tylko polecić każdemu."

WSZYSTKIE PYTANIA DOTYCZĄCE WITAMINY E

JAK CZĘSTO POWINIENEM PRZYJMOWAĆ WITAMINĘ E?

To, jak często należy przyjmować witaminę E, zależy od użytkownika. Jeśli dieta wystarcza do zaspokojenia dziennego zapotrzebowania, nie ma potrzeby przyjmowania dodatkowych preparatów. Najlepiej zwrócić się do lekarza i regularnie wykonywać badania krwi.

JAKĄ DAWKĘ WITAMINY E NALEŻY PRZYJMOWAĆ?

Zależy to głównie od płci i wieku, a także od wielu innych czynników, takich jak ciąża, karmienie piersią czy choroby.

Jednak Niemieckie Towarzystwo Żywieniowe (DGE) zaleca dzienną dawkę 12-15 mg alfa-tokoferolu. Należy jednak pamiętać, że zalecenia DGE nie są określone jako wartości maksymalne.

CZY MOŻNA ZAŻYĆ ZA DUŻO WITAMINY E?

Przedawkowanie witaminy E zdarza się bardzo rzadko. Należy jednak przestrzegać maksymalnych ilości. Górny tolerowany poziom spożycia (EFSA) wynosi 300 mg dziennie. Przekroczenie tych ilości może prowadzić do problemów żołądkowo-jelitowych, a nawet do zwiększonego ryzyka krwawienia. 

Jednak również niewystarczające spożycie witaminy E może mieć różne konsekwencje zdrowotne dla metabolizmu mięśni i układu nerwowego.

PONAD 500 000 ZADOWOLONYCH KLIENTÓW

NASZE MISIE Z WITAMINĄ E