Poniżej przedstawiamy wszystko, co należy wiedzieć o witaminie K. Wyjaśniamy między innymi, jakie korzyści może przynieść witamina K i ile witaminy K należy zazwyczaj przyjmować. Czy wiesz, że jest ona ważna dla procesu krzepnięcia krwi?

CZYM JEST WITAMINA K?

Witamina K należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, podobnie jak witamina A, witamina D i witamina E. Może występować w dwóch postaciach: jako witamina K1 (filochinon) i jako witamina K2 (menachinon). Różnica polega na tym, że filochinon znajduje się najczęściej w pokarmach roślinnych, natomiast menachinon występuje głównie w jelicie człowieka, ponieważ bakterie, w tym bakterie E.coli, mogą go wytwarzać.

KTÓRE PRODUKTY SPOŻYWCZE ZAWIERAJĄ WITAMINĘ K?

Witamina K może być przyswajana w sposób naturalny poprzez zrównoważoną dietę. Wysoka zawartość witaminy K występuje szczególnie w pokarmach roślinnych, na przykład w zielonych warzywach. Korzystnym źródłem witaminy K1 są na przykład sałata, brokuły, brukselka, szczypiorek i oleje roślinne. 

Witamina K2 znajduje się głównie w produktach mlecznych, jajach i mięsie. Jednak jedynie w niewielkich ilościach. Bardzo bogatym źródłem witaminy K2 jest specjalny produkt sojowy z Japonii o nazwie natto.

Nasze misie również zawierają witaminę K. Stworzyliśmy coś specjalnego, specjalnie dla dzieci: nasz preparat Doin' It For The Kids z kompleksem multiwitaminowym. Nie musisz się więc martwić o spożycie witaminy K przez Twoje dziecko. Polecamy misie dla dzieci od 4 roku życia.

JAKIE SĄ KORZYŚCI Z PRZYJMOWANIA WITAMINY K?

Jak już wspomniano, witamina K jest szczególnie ważna dla procesu krzepnięcia krwi w organizmie. Dzieje się tak dlatego, że absorpcja odbywa się w jelicie, a następnie jest transportowana przez krew do wątroby. To właśnie tam odbywa się produkcja elementów odpowiedzialnych za krzepnięcie krwi, co jest jednym z najważniejszych zadań witaminy K. Oznacza to, że witamina K jest ważna dla zatrzymania krwawienia. Przyjmowanie witaminy K przynosi także inne korzyści. Zapobiega m.in. odkładaniu się wapnia, np. w naczyniach krwionośnych lub chrząstkach. Bierze również udział w wielu procesach komórkowych, takich jak podziały komórkowe. Ponadto witamina K odgrywa istotną rolę w procesach naprawczych, np. w naczyniach krwionośnych, komórkach nerwowych, ale także w oczach, nerkach i wątrobie. Szczególnie dla kobiet może to być interesujące pod wieloma względami. Według doniesień, witamina K hamuje proces ubytku kości u kobiet po menopauzie. Dzieje się tak dlatego, że enzym osteokalcyna, który reguluje ten proces, jest uzależniony od zawartości witaminy K.

NASSIM JAMALZADEH:

"Jak można zauważyć, w żadnym wypadku nie wolno zapominać o wystarczającym spożyciu witaminy K. Jest szczególnie ważna dla krzepnięcia krwi w organizmie człowieka."

WSZYSTKIE PYTANIA DOTYCZĄCE WITAMINY K

JAK CZĘSTO POWINIENEM PRZYJMOWAĆ WITAMINĘ K?

To, jak często należy przyjmować witaminę K, zależy od Ciebie. Jeśli dieta zapewnia wystarczającą ilość tego składnika i może pokryć dzienne zapotrzebowanie, dodatkowe spożycie nie jest konieczne. Najlepiej zwrócić się do lekarza i regularnie wykonywać badania krwi.

JAKĄ DAWKĘ WITAMINY K NALEŻY PRZYJMOWAĆ?

Zależy to głównie od płci i wieku, a także od wielu innych czynników, takich jak ciąża, karmienie piersią czy choroby.

Niemieckie Towarzystwo Żywieniowe (DGE) zaleca dzienną dawkę 60-70 µg/dzień dla dorosłego człowieka. Należy jednak pamiętać, że zalecenia DGE nie są kwotami maksymalnymi.

CZY MOŻNA ZAŻYĆ LUB PRZYSWOIĆ ZBYT DUŻO WITAMINY K?

Niedobór witaminy K może mieć więcej konsekwencji niż jej przedawkowanie. Wynika to z faktu, że - jak wynika z badań - nie stwierdzono żadnych skutków ubocznych nadmiaru witaminy K u osób dorosłych. Jednak przedawkowanie witaminy K może prowadzić do hemolizy u noworodków. Oznacza to, że czerwone krwinki ulegają uszkodzeniu.

PONAD 500 000 ZADOWOLONYCH KLIENTÓW

NASZE MISIE Z WITAMINĄ K

Obserwuj nas na Instagramie