Dowiedz się tutaj, czym jest koenzym Q10, jakie są skutki i korzyści zdrowotne jego przyjmowania, które produkty spożywcze zawierają Q10 i wiele innych interesujących kwestii.

CZYM JEST Q10?

Koenzym Q10 lub ubichinon to substancja witaminopodobna i rozpuszczalny w tłuszczach przeciwutleniacz, który jest szczególnie popularny ze względu na swoje działanie przeciwstarzeniowe. Q10 jest częściowo wytwarzany naturalnie przez organizm ludzki, ale należy go również przyjmować z pożywieniem.

JAKIE DZIAŁANIE MA Q10?

Koenzym spełnia różne zadania w organizmie człowieka. Ma on między innymi działanie antyoksydacyjne, dzięki czemu chroni komórki przed wolnymi rodnikami i ściśle współpracuje z witaminą C i witaminą E. Ponadto odgrywa istotną rolę w produkcji energii, a tym samym wzmacnia nerwy, serce i mięśnie.

WPŁYW Q10 NA SKÓRĘ

Q10 jest szczególnie popularny w branży pielęgnacji skóry ze względu na swoje działanie przeciwstarzeniowe. Stymuluje odnowę komórek, działa przeciwzapalnie, wzmacnia tkankę łączną, a także zwalcza wolne rodniki, które mają decydujący wpływ na procesy starzenia się skóry.

INNE EFEKTY STOSOWANIA Q10

Wysokie ciśnienie krwi: mówi się, że Q10 ma działanie obniżające ciśnienie krwi. W różnych badaniach stwierdzono, że przyjmowanie Q10 obniża ciśnienie krwi u pacjentów. 

Migrena: koenzym jest również skuteczny w zwalczaniu migreny. Uważa się, że przyjmowany w dużych dawkach zmniejsza ataki migreny, łagodzi ból i skraca czas trwania ataku poprzez wpływ na rozwój stanu zapalnego w naczyniach krwionośnych.

Płodność: według badań, Q10 nie tylko zwiększa szanse na zajście w ciążę poprzez poprawę jakości jajeczek, ale także zmniejsza ryzyko wystąpienia zatrucia ciążowego. Jednak nie tylko kobiety mogą odnieść korzyści z przyjmowania Q10, jeśli chcą mieć dzieci. Na przykład u mężczyzn zaobserwowano również poprawę ruchliwości plemników.

OBJAWY NIEDOBORU Q10

Eksperci nie są zgodni co do tego, czy rzeczywiście istnieje niedobór ubichinonu. Oczywiste jest, że produkcja Q10 zmniejsza się wraz z wiekiem. W rezultacie z wiekiem tracimy coraz więcej energii i w coraz mniejszym stopniu chronimy nasze komórki przed wolnymi rodnikami. Uzupełnianie Q10 w podeszłym wieku może na przykład poprawić ogólne samopoczucie. Możliwe objawy "niedoboru" to: zmęczenie, znużenie, bóle głowy, osłabienie mięśni, kołatanie serca i słabe gojenie się ran.

ŻYWNOŚĆ ZAWIERAJĄCA KOENZYM Q10

Koenzym Q10 może być przyjmowany naturalnie poprzez pożywienie. Następujące produkty spożywcze zawierają tę substancję: oleje spożywcze, rośliny strączkowe, soja, orzechy, ryby, jaja, bakłażan, brokuły i szpinak.

Nasze witaminy Born This Way również zawierają koenzym Q10, dzięki czemu stymulują odnowę komórek i wzmacniają tkankę łączną. Ponadto efekt ten jest dodatkowo wzmocniony przez kolagen i witaminę C. Przekonaj się sama!

NASSIM JAMALZADEH:

"Jak widać, Q10 jest niezbędny, zwłaszcza dla kobiet. Q10 może być stosowany jako środek przeciwstarzeniowy, ale także jako środek wspomagający pragnienie posiadania dzieci, a jego działanie z pewnością nie powinno być niedoceniane."

WSZYSTKIE PYTANIA DOTYCZĄCE Q10

JAKIE SĄ SKUTKI UBOCZNE STOSOWANIA KOENZYMU Q10?

W przypadku silnego przedawkowania, przekraczającego 500 mg na dobę, mogą wystąpić działania niepożądane, takie jak utrata apetytu, problemy żołądkowe, złe samopoczucie, a nawet wysypka skórna. Jednak w przypadku mniejszych dawek nie są znane prawie żadne działania niepożądane.

ILE Q10 NALEŻY PRZYJMOWAĆ DZIENNIE?

Zalecenia wahają się od 30 mg do 300 mg w zależności od tego, czy Q10 ma być przyjmowany w przypadku poważnych problemów, czy po prostu jako codzienny suplement. Jeśli Q10 jest przyjmowany w przypadku migreny, zaleca się 300-400 mg.

CZY MOŻE DOJŚĆ DO PRZEDAWKOWANIA Q10?

Tak, zbyt duże dawki, znacznie przekraczające zalecane, mogą powodować różne skutki uboczne, takie jak bóle głowy lub nudności.

CZY MOGĘ PRZYJMOWAĆ Q10 RAZEM Z LEKAMI ROZRZEDZAJĄCYMI KREW?

Nie, preparatu Q10 (ubichinon) nie należy przyjmować razem z lekami rozrzedzającymi krew. Szczególnie nie należy stosować dużych dawek, ponieważ koenzym Q10 ma również działanie rozrzedzające.

JAK DŁUGO NALEŻY PRZYJMOWAĆ Q10?

Eksperci zalecają przyjmowanie koenzymu Q10 przez co najmniej 1-3 miesiące, ponieważ zwykle potrzeba trochę czasu, aby organizm wchłonął wystarczającą ilość Q10. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań do długotrwałego przyjmowania Q10.

PONAD 500 000 ZADOWOLONYCH KLIENTÓW

NASZE MISIE Z Q10

Obserwuj nas na Instagramie