Co to jest keratyna?

Keratyny to grupa białek nadających strukturę, które są niezbędne do tworzenia włókien pośrednich. Zapewniają one komórce stabilność i charakterystyczny kształt.

Keratyna odgrywa ważną rolę w tworzeniu włosów, paznokci i zewnętrznej warstwy skóry (naskórka). Wspiera skórę, wspomaga gojenie się ran i, według doniesień, ma pozytywny wpływ na zdrowie paznokci i włosów.

Istnieją dwie główne formy keratyny:

 • Alfa-keratyna: Alfa-keratyna znajduje się we włosach, naskórku, rogach i paznokciach ssaków.
 • Beta-keratyna: Beta-keratyna znajduje się w piórach, pazurach, dziobach i łuskach ptaków i gadów.
 • Które pokarmy stymulują produkcję keratyny?

  • Jajka są bogate w keratynę, a białko zawarte w jajkach wspomaga również produkcję keratyny.
  • Cebula zawiera znaczną ilość N-acetylocysteiny, roślinnego przeciwutleniacza. Jest ona przekształcana w organizmie w aminokwas L-cysteinę, który z kolei jest budulcem białka keratyny.
  • Łosoś jest bardzo dobrym źródłem biotyny, która jest ważna dla produkcji keratyny. Ponadto ryba ta jest doskonałym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Wykazano, że przyjmowane w postaci suplementów wspomagają wzrost włosów, zwiększają ich gęstość i zapobiegają wypadaniu.
  • Słodkie ziemniaki charakteryzują się nie tylko wszechstronnością jako warzywo, ale są również niezwykle pożywne i wspomagają produkcję keratyny.
  • Nasiona słonecznika są dobrym źródłem biotyny i białka, które wspomagają produkcję keratyny.
  • Mango wspomaga syntezę keratyny i zawiera ważne składniki odżywcze dla skóry i włosów.
  • Czosnek zawiera również znaczną ilość N-acetylocysteiny, która jest przekształcana w organizmie w L-cysteinę. L-cysteina jest niezbędnym aminokwasem, który ma ogromne znaczenie dla tworzenia keratyny, ponieważ znacząco przyczynia się do struktury i stabilności tego bogatego w białko materiału.
  • Jarmuż jest bogaty w prowitaminę A, która sprzyja tworzeniu się keratyny.
  • Marchew jest bogata w witaminę C, która wspomaga syntezę kolagenu i wspiera zdrowie włosów, skóry i paznokci.

  Do czego służy keratyna?

  Gładkie, lśniące & zdrowiej wyglądające włosy

  Keratyna działa na komórki, które nakładają się na siebie, tworząc pasma włosów, dzięki czemu włosy stają się gładsze i mniej się puszą. Skutkuje to mniejszym puszeniem się włosów podczas suszenia i lśniącym, zdrowym wyglądem. Według doniesień, keratyna może również pomóc zmniejszyć widoczność rozdwojonych końcówek poprzez tymczasowe sklejenie włosów. Stwierdzono również, że keratyna może zmniejszyć wypadanie włosów, sprawiając, że włosy wyglądają na mocniejsze i bardziej lśniące. Naukowcy stwierdzili również, że produkty wzbogacone keratyną nawilżały włosy i uszczelniały łuskę włosa

  Długotrwałe rezultaty

  Jeśli dbasz o włosy przy użyciu keratyny, nie myjąc ich zbyt często (wystarczy 2-3 razy w tygodniu), efekty kuracji keratynowej mogą utrzymywać się nawet do 6 miesięcy.

  Bardziej podatne na układanie włosy

  Zabiegi keratynowe znacznie poprawiają podatność włosów na układanie, szczególnie w przypadku włosów puszących się lub grubych. Jeśli często stylizujesz włosy, zauważysz, że po zabiegu keratynowym schną one szybciej. Niektórzy szacują, że keratyna skraca czas suszenia o ponad połowę. Może również sprawić, że włosy będą zdrowsze i bardziej sprężyste

  Wzrost włosów

  Keratyna może wzmocnić włosy i uczynić je bardziej odpornymi, zmniejszając ich łamliwość. To z kolei może prowadzić do szybszego wzrostu włosów, ponieważ końcówki włosów rzadziej się łamią

  Wytrzymalsze, gładsze paznokcie

  Badania eksperymentalne wykazały, że dorośli, którzy przyjmowali rozpuszczalny preparat keratynowy przez trzy miesiące, wzmocnili swoje paznokcie i poprawili ich wygląd. Mówi się również, że keratyna wygładza paznokcie

  NASSIM JAMALZADEH:

  Jak można łatwo zauważyć na podstawie badań, keratyna jest bardzo ważna dla struktury włosów, a także paznokci. Mówi się, że keratyna zapewnia szybką regenerację włosów, aby zapobiec uszkodzeniom zewnętrznym. Efekt ten można również zaobserwować w przypadku paznokci.

  Jeśli chcesz zrobić coś dobrego dla swoich paznokci i włosów, mogę polecić przyjmowanie keratyny. Dlaczego nie wypróbować naszej nowej odżywki You Nailed it Keratin Bears? W przeciwieństwie do szamponów keratynowych, nasze misie działają od wewnątrz. Przekonaj się sama.

  Wszystkie pytania dotyczące keratyny

  Ile keratyny powinienem przyjmować?

  Nadal nie ma jednoznacznej opinii ekspertów dotyczącej zalecanej dziennej ilości keratyny. Keratyna jest ważnym składnikiem siarki, która jest klasyfikowana jako pierwiastek masowy. W przypadku pierwiastków masowych, takich jak siarka, zaleca się dzienne spożycie na poziomie 50 mg. Istnieją jednak rozbieżne wyniki badań, które wskazują, że należy rozważyć wyższe spożycie keratyny. Określenie optymalnej dziennej dawki zależy zatem od indywidualnych potrzeb fizycznych.

  Co się stanie, jeśli nie mamy wystarczającej ilości keratyny?

  Organizm wytwarza potrzebną keratynę z białek zawartych w diecie. Ponadto, witaminy takie jak biotyna i witamina A również odgrywają rolę w produkcji keratyny.

  Jeśli organizm nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej ilości keratyny (np. ponieważ dieta zawiera zbyt mało białka lub ważnych składników odżywczych), będzie to zauważalne we włosach, paznokciach i skórze. Włosy i paznokcie mogą rosnąć wolniej, stać się bardziej łamliwe, matowe i mniej błyszczące. Innym efektem może być przerzedzenie włosów. Skóra może wyglądać na bardziej matową, suchą, a nawet starszą.

  Czy możliwe jest przyjmowanie zbyt dużej ilości keratyny?

  Stosowanie suplementów kreatynowych jest ogólnie uważane za bezpieczne. Nawet w badaniach, w których uczestnicy przyjmowali 30 gramów dziennie przez okres pięciu lat, nie stwierdzono żadnych szkodliwych skutków ubocznych. Nadmiar kreatyny jest po prostu wydalany przez organizm z moczem. Jednak przyjmowanie bardzo dużych ilości kreatyny na raz może prowadzić do nieprzyjemnych objawów, takich jak nudności, wymioty lub biegunka.

  Osoby z chorobami nerek powinny skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed zastosowaniem suplementów kreatyny. Jest to ważne, ponieważ nadmiar kreatyny jest zwykle wydalany przez nerki i nie ustalono jeszcze ostatecznie, czy zwiększone spożycie kreatyny w takich przypadkach może mieć negatywny wpływ na zdrowie.

  Jak należy przyjmować keratynę?

  W oparciu o dostępne badania, przyjmowanie keratyny w postaci suplementów diety nie wydaje się mieć żadnych negatywnych skutków. Należy jednak upewnić się, że przyjmowana jest odpowiednia dzienna dawka.

  Należy również zwrócić uwagę na rozpuszczalną keratynę (znaną również jako hydrolizowana keratyna), ponieważ jest ona łatwa do strawienia przez organizm. Warto rozważyć uzupełnienie suplementu keratyny biotyną, aby promować produkcję keratyny.

  PONAD 500 000 ZADOWOLONYCH KLIENTÓW

  Badanie nad znaczeniem keratyny

  Poniższe badania naukowe udostępniamy w celach informacyjnych. Wyniki uzyskane w tych badaniach niekoniecznie mają zastosowanie do wszystkich. Aby uzyskać bardziej szczegółowe informacje, należy kliknąć odpowiednie łącza.

  Struktura keratyny

  Niniejsze badanie poświęcone jest przedstawieniu hierarchicznej, wtórnej i molekularnej struktury keratyn w celu promowania rozwoju nowych materiałów biomimetycznych.

  Wpływ niedoboru składników odżywczych na paznokcie

  W artykule opisano anatomię paznokcia, jego skład chemiczny oraz wpływ niedoborów składników odżywczych na wzrost paznokcia. Omówiono również stosowanie suplementów w leczeniu łamliwych paznokci oraz rolę biotyny w zaburzeniach paznokci.

  Obserwuj nas na Instagramie