CZYM JEST NIEPOKALANEK MNISI (AGNUS CASTUS)?

Niepokalanek mnisi to roślina lecznicza należąca do rodziny werbenowatych. Znana jest jednak także pod wieloma innymi nazwami, takimi jak niepokalanek pospolity, jagoda kamczacka, drzewo czystka, Vitex agnus-castus lub po prostu Vitex. Już w czasach starożytnych owoce krzewu, który dorasta do sześciu metrów wysokości, były używane do celów leczniczych. Mówi się, że niepokalanek reguluje równowagę hormonalną u kobiet.

NA CO POMAGA NIEPOKALANEK MNISI ORAZ JAKIE DZIAŁANIE MA TO ZIOŁO?

Niepokalanek reguluje poziom hormonów żeńskich i łagodzi dolegliwości związane z PMS (zespół napięcia przedmiesiączkowego). Jest również używany w medycynie do leczenia nieregularnych cykli. Dlatego roślina lecznicza może pomóc kobietom, które cierpią z powodu zbyt częstych lub zbyt rzadkich miesiączek. Niepokalanek mnisi jest również zalecany w przypadku dolegliwości, które pojawiają się zwykle na kilka dni przed okresem, takich jak ból piersi czy skurcze menstruacyjne. Niepokalanek jest również często stosowany przy typowych dolegliwościach menopauzalnych. Na przykład, może zmniejszyć uderzenia gorąca, nerwowość lub problemy z koncentracją.

Nasze Femtastic PMS Vitamins zawierają nawet 15 mg ekstraktu z niepokalanka mnisiego na misia. Oznacza to, że są specjalnie dostosowane do kobiecego cyklu, a ponadto smakują wybornie - jak truskawki.

W JAKI SPOSÓB NIEPOKALANEK MNISI WSPOMAGA KOBIETĘ PODCZAS MIESIĄCZKI?

Badania wykazały, że niepokalanek ma wpływ na równowagę hormonalną kobiet. Dokładniej rzecz ujmując, jest to związane z poziomem prolaktyny. Prolaktyna jest znana jako hormon mleka i jest odpowiedzialna za funkcję stymulowania produkcji mleka kobiecego po porodzie. Niepokalanek stymuluje miejsca dokowania przekaźnika nerwowego dopaminy, co z kolei hamuje uwalnianie hormonu prolaktyny.

W JAKIM STOPNIU NIEPOKALANEK MNISI WPŁYWA NA PŁODNOŚĆ?

Wiadomo, że zbyt wysoki poziom prolaktyny prowadzi do niepłodności. Z drugiej strony, niskie stężenie prolaktyny zapewnia regularną owulację. Ponieważ czystek, jak już wspomniano, może hamować uwalnianie prolaktyny i regulować cykl menstruacyjny, ma pozytywny wpływ na płodność kobiet, a nawet może pomóc w osiągnięciu posiadania potomstwa. Należy jednak dodać, że w tej dziedzinie roślina lecznicza nie jest jeszcze uznawana przez medycynę.

NASSIM JAMALZADEH:

"Przyjmowanie niepokalanka mnisiego może regulować równowagę hormonalną u kobiet, a tym samym ułatwić czas przed i w trakcie okresu. Należy jednak zwrócić uwagę na dawkowanie i ewentualnie porozmawiać z lekarzem przed jego zastosowaniem."

WSZYSTKIE PYTANIA DOTYCZĄCE NIEPOKALANKA MNISIEGO (AGNUS CASTUS)

KIEDY NALEŻY ZAŻYWAĆ NIEPOKALANEK MNISI I NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ PODCZAS JEGO STOSOWANIA?

Jak już wspomniano, Vitex może pomóc w regulacji cyklu, ale nie działa u każdej kobiety. Przyczyn nieregularności cyklu może być wiele, np. wysoki poziom prolaktyny lub osłabienie ciałka żółtego (niedomoga lutealna). Przyczyną mogą być również inne choroby. Dlatego też przed rozpoczęciem stosowania misiów należy porozmawiać z lekarzem. Ponadto nie przeprowadzono odpowiednich badań dotyczących stosowania niepokalanka mnisiego w okresie ciąży. Z tego powodu należy również skontaktować  się i porozmawiać o tym z lekarzem.

JAK DŁUGO NALEŻY ZAŻYWAĆ NIEPOKALANEK ORAZ KIEDY ZACZYNA DZIAŁAĆ?

Zaleca się regularne przyjmowanie preparatu przez 2-3 miesiące. Dzięki temu równowaga hormonalna zostaje przywrócona/zachowana, a niepokalanek mnisi może optymalnie rozwinąć swoje działanie. Należy również podkreślić, że czystek nie jest cudownym lekiem, ponieważ, jak w przypadku wszystkich innych rzeczy, ważną rolę odgrywa odżywianie. Niepokalanek może być szczególnie pomocny w przypadku łagodnych lub umiarkowanych zaburzeń równowagi hormonalnej. To samo dotyczy przyjmowania niepokalanka mnisiego z powodu pragnienia posiadania potomstwa; również w tym przypadku musi upłynąć pewien czas, zanim pojawią się pozytywne efekty.

CZY MOGĘ PRZYJMOWAĆ NIEPOKALANEK MNISI W CZASIE CIĄŻY?

Stosowanie pieprzu mnisiego w okresie ciąży nie zostało jeszcze wystarczająco zbadane. Nic nie wskazuje na to, że może mieć jakiekolwiek konsekwencje dla nienarodzonych dzieci. Mimo to, zalecamy porozmawiać o tym z lekarzem.

CZY PRZYJMOWANIE NIEPOKALANKA MNISIEGO MA SKUTKI UBOCZNE?

Niepokalanek może powodować działania niepożądane, takie jak dolegliwości żołądkowo-jelitowe, bóle głowy lub podobne. Są to jednak rzadkie przypadki. Ponadto mogą wystąpić reakcje alergiczne, takie jak trudności w przełykaniu, obrzęk lub duszności.

CZY MOŻNA WZIĄĆ ZA DUŻO PIEPRZU MNISIEGO?

Ponieważ czystek jest fitobiotykiem jest podobno dobrze tolerowany. Należy jednak uważać na dawkowanie i przestrzegać zalecanego spożycia lub zapytać lekarza o dawkowanie. W przypadku przedawkowania niepokalanka mogą wystąpić wyżej wymienione działania niepożądane.

JAKIE SĄ ZALETY I WADY ZAŻYWANIA NIEPOKALANKA MNISIEGO?

Jak już wspomniano, przyjmowanie Vitexu może przynieść wiele korzyści. Poniżej znajduje się krótkie podsumowanie wszystkich zalet i wad:

Zalety:

- Pomoc w zaburzeniach równowagi hormonalnej

- Pomoc w przypadku nieregularnych miesiączek u kobiet

- Łagodzenie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego, takich jak skurcze miesiączkowe

- Łagodzenie objawów związanych z menopauzą

- Wsparcie dla osób pragnących mieć dzieci 

Wady: 

- Brak odpowiednich badań dotyczących stosowania w okresie ciąży.

- Rzadko mogą wystąpić działania niepożądane, takie jak dolegliwości żołądkowo-jelitowe, bóle głowy lub trądzik.

- Efekty pojawiają się zwykle dopiero po 2-3 miesiącach.

PONAD 500 000 ZADOWOLONYCH KLIENTÓW

NASZE MISIE Z NIEPOKALANKIEM MNISIM

Obserwuj nas na Instagramie