METABOLIZM - KTÓRYM TYPEM JESTEŚ?

Wszystkie procesy biochemiczne, takie jak wykorzystanie składników odżywczych z pożywienia, zaopatrzenie organizmu w energię lub transport produktów odpadowych z organizmu, są regulowane przez dobrze funkcjonujący metabolizm. Temat metabolizmu jest często kojarzony z wagą, a tym samym kształtem ciała. Jest to również zasadniczo poprawne, ponieważ na metabolizm wpływa wiele punktów, które również utrzymują wagę w równowadze. Podsumowaliśmy tutaj wszystko, co musisz wiedzieć o swoim metabolizmie.

OGÓLNE WSKAZÓWKI DOTYCZĄCE METABOLIZMU

SPOŻYWAĆ WYSTARCZAJĄCĄ ILOŚĆ PŁYNÓW

Niemieckie Towarzystwo Żywienia (DGE) zaleca spożywanie 2-3 litrów płynów - najlepiej wody - dziennie, w zależności od masy i wielkości ciała. Wystarczające spożycie płynów wspomaga trawienie i zwiększa podstawową przemianę materii. W związku z tym wystarczające spożycie płynów może być odpowiedzialne za stymulację metabolizmu. W szczególności zaleca się picie nawet zimnej wody, ponieważ organizm musi zużyć więcej energii, aby ogrzać ją do temperatury ciała.

RUCH

Sport może przyspieszyć metabolizm, ponieważ regularne ćwiczenia zwiększają podstawową przemianę materii. Przyczynia się do tego między innymi nagromadzona masa mięśniowa i jej regularna aktywacja. Pamiętaj: codzienne ćwiczenia to pierwszy krok do tego, by stały się one naturalną częścią Twojej rutyny. Dobrym punktem wyjścia jest słynne 10 000 kroków dziennie.

 WYSTARCZAJĄCA ILOŚĆ SNU

Nie zapominaj o fazie regeneracji. Wystarczająca ilość snu jest niezbędna dla dobrego metabolizmu. Podczas odpoczynku narządy oczyszczają się i porządkują. Najlepiej sprawdzają się jasne pory snu i rutyna oraz czas trwania 7-9 godzin.

UNIKANIE STRESU

Podobnie jak brak snu, stres może mieć również negatywny wpływ na metabolizm. Badania pokazują, że wiele osób ma tendencję do nieświadomego i nieuporządkowanego jedzenia, gdy są zestresowani. Warto więc częściej odetchnąć i zachować spokój.

ZRÓWNOWAŻONE ODŻYWIANIE

We wszystkich dyskusjach odżywianie idzie bezpośrednio w parze ze zdrowym metabolizmem. ALE: uwaga! Nie ma uniwersalnej diety, która pasowałaby każdemu. Ważne jest, aby dowiedzieć się z wyprzedzeniem, jakim typem metabolicznym jesteś - jest to niezwykle istotne i określa, co oznacza zbilansowana dieta dla każdej osoby. Jedno jest pewne: nasze ciało uwielbia różnorodność.

Jedzenie to informacja - a my chcemy otrzymywać bardzo różne informacje.

RÓŻNE RODZAJE METABOLIZMU

METABOLIZM TYPU 1: TYP WĘGLOWODANOWY

Osoby z metabolizmem typu 1 bardzo dobrze przekształcają węglowodany w energię. Jeśli jesteś typem 1, Twój posiłek składa się głównie z węglowodanów. Preferujesz pokarmy takie jak makaron, ziemniaki, chleb i ryż. Rozkład posiłków może wyglądać następująco: ok. 60% węglowodanów, 25% białek i ok. 15% tłuszczów. Rzadko odczuwasz głód i jesz tylko wtedy, gdy jesteś naprawdę głodny. Ponieważ organizm rzadko otrzymuje energię, magazynuje wszystko, co jest mu dostarczane. Dlatego trudno jest utrzymać wagę, a nawet schudnąć.

Nasza rekomendacja: Dla stabilnej i przede wszystkim długoterminowej kontroli wagi zalecamy spożywanie kilku mniejszych i przede wszystkim zróżnicowanych posiłków w ciągu dnia zamiast trzech dużych posiłków, które mogą być lepiej wykorzystane przez organizm. Ważne jest również regularne spożywanie posiłków, w przeciwnym razie można łatwo popaść w hipoglikemię, jeśli nie jadło się przez dłuższy czas. Aby wyregulować metabolizm, zalecamy następujące grupy żywności: Węglowodany (zboża, owoce i warzywa), niskotłuszczowe produkty mleczne (twaróg, ser, jogurt, twaróg), jajka, rośliny strączkowe (fasola, tofu, soczewica, groch), olej i tłuszcz (tylko niewielka ilość).

METABOLIZM TYPU 2: TYP MIESZANY

Osoby z typem metabolicznym 2 mogą przetwarzać wszystkie pokarmy. Brzmi świetnie? Tak, ale w tym przypadku szczególnie ważna jest zbilansowana dieta. Jednostronna dieta prowadziłaby do obciążenia metabolizmu, a tym samym do braku równowagi. Ponieważ przybierasz na wadze tylko wtedy, gdy jesz za dużo i nie w zrównoważony sposób. Rozkład posiłków może wyglądać następująco: ok. 50% węglowodanów, 30% białek i ok. 20% tłuszczów.

Nasza rekomendacja: W celu zapewnienia stabilnej i przede wszystkim długoterminowej kontroli wagi zalecamy spożywanie trzech posiłków dziennie (najlepiej w odstępie pięciu godzin). Na śniadanie i lunch szczególnie zalecana jest zbilansowana dieta mieszana składająca się z węglowodanów, białek i tłuszczów. Wieczorem zalecamy węglowodany wyłącznie w postaci warzyw i sałatek. Aby wyregulować metabolizm, zalecamy następujące grupy żywności:

Węglowodany (zboża, warzywa, owoce (ale w małych ilościach)), białko (mięso, ryby, nabiał, rośliny strączkowe), olej i tłuszcz (orzechy, nasiona, olej kuchenny itp.).

METABOLIZM TYPU 3: TYP BIAŁKA

Osoby z metabolizmem typu 3 mogą szczególnie dobrze czerpać energię z białek i tłuszczów. Oznacza to, że jako osoba typu 3 potrzebujesz diety bogatej w białka i tłuszcze, ale ubogiej w węglowodany. Rozkład posiłków może wyglądać następująco: około 30% węglowodanów, około 50% białek i około 20% tłuszczów. Według doniesień, niektóre osoby z tym typem metabolicznym cierpią na utratę energii i zmęczenie po posiłku o wysokiej zawartości węglowodanów. Problem z tym typem metabolicznym polega na tym, że może on bardzo szybko metabolizować żywność. Dlatego węglowodany (z wyjątkiem błonnika) są bardzo dobrze wchłaniane przez organizm, ale są mniej sycące. Dlatego zaleca się przejście na produkty pełnoziarniste, ponieważ są one bardziej sycące. Jednak dieta bogata w białko i tłuszcze jest szczególnie zalecana i powinna stanowić większość diety.

Nasza rekomendacja: Dla stabilnej i przede wszystkim długoterminowej kontroli wagi zalecamy spożywanie trzech posiłków dziennie (najlepiej w odstępie pięciu godzin). Ważne jest, aby zwracać uwagę na właściwy stosunek białka, węglowodanów i tłuszczu oraz unikać przekąsek między posiłkami! Aby wyregulować metabolizm, zalecamy następujące grupy żywności: Białko (mięso, ryby, rośliny strączkowe, jaja), nabiał, oleje i tłuszcze (orzechy, nasiona, olej kuchenny), węglowodany (zwłaszcza w postaci warzyw).

JAKIM TYPEM JESTEM TERAZ?

Najprostszym sposobem, aby się tego dowiedzieć, jest zapytanie lekarza rodzinnego, czy wie coś na ten temat. Typ metaboliczny można łatwo określić za pomocą analizy śliny lub krwi. Jeśli Twój lekarz nie oferuje takich testów, skontaktuj się ze specjalistą internistą lub dietetykiem, który może Ci pomóc i zalecić możliwe testy. Istnieją również kwestionariusze dotyczące zachowań żywieniowych i reakcji na niektóre pokarmy, które mogą dać pierwszą orientację.

Wniosek: Ludzki metabolizm jest bardzo indywidualny i może być różny dla każdej osoby w różnych sytuacjach życiowych. Ważne jest, aby nie lekceważyć metabolizmu i nadać mu znaczenie, na jakie zasługuje.

Aby wesprzeć Cię w Twojej podróży metabolicznej, mamy również dla Ciebie Niedźwiedzie: Trust Your Gut Apple Cider Vinegar Vitamins.

Naszym kluczowym składnikiem jest, jak sama nazwa wskazuje: ocet jabłkowy! Przez tysiące lat ocet jabłkowy był stosowany między innymi do tonizowania, detoksykacji, jako naturalny prebiotyk i ze względu na swoje właściwości antybakteryjne. Według badań może on również przyspieszyć metabolizm.