GUARANA VS. KAWA

CZYM JEST GUARANA?

Guarana to roślina z rodziny mydleńcowatych, pochodząca z regionu Amazonii. Roślina guarana jest również pieszczotliwie nazywana winoroślą kofeinową, ponieważ zawiera pięć razy więcej kofeiny niż ziarna kawy.
Jest często stosowana jako naturalny środek zwiększający energię i wydajność, a jej smak jest słodki, niemal owocowy. Guarana jest oferowana jako suplement diety w różnych formach, takich jak kapsułki, proszek, jako dodatek do napojów, a nawet w postaci witaminowych żelków. Jest również często stosowana w napojach energetycznych i innych produktach zwiększających energię.

JAKIE SĄ RÓŻNICE MIĘDZY KAWĄ A GUARANĄ?

Zarówno kawa, jak i guarana są często stosowane jako wzmacniacze energii. Mają one jednak pewne istotne różnice, które należy wziąć pod uwagę:

Kawa to napój wytwarzany z ziaren kawowca. Zawiera kofeinę, związek chemiczny znany z tego, że zwiększa energię i poprawia czujność. Kawę pije się na całym świecie i jest ona dostępna w wielu różnych smakach.

Z kolei w przypadku guarany, nasiona rośliny są przetwarzane na proszek i wykorzystywane w napojach i suplementach diety. Guarana również zawiera kofeinę, ale w wyższym stężeniu niż kawa. Jest często stosowana jako naturalny wzmacniacz energii i wydajności.

 

JAK DZIAŁA KOFEINA W KAWIE I GUARANIE?

Istotną różnicą między kawą a guaraną jest sposób, w jaki kofeina działa w organizmie. Kofeina w kawie działa szybciej, ale także krócej, podczas gdy kofeina w guaranie działa wolniej, ale dłużej. Oznacza to, że kawa działa szybciej, ale również szybciej się zużywa, podczas gdy guarana działa wolniej, ale dłużej. Poziom kofeiny w kawie we krwi osiąga maksimum już po 30-60 minutach.

Z drugiej strony w guaranie guaranina (kofeina) jest związana z garbnikami, takimi jak taniny. Gdy tylko garbniki zostaną rozbite przez organizm, kofeina jest uwalniana. Niemniej jednak, kofeina zaczyna działać stosunkowo szybko, już po około 45 minutach. Jednak ze względu na powolne uwalnianie kofeiny, całkowity rozkład następuje dopiero po 5-9 godzinach.

Wielu użytkowników guarany zauważa lepszą tolerancję produktu i lepszą formę zastrzyku energii niż w przypadku kawy. Ponadto, w przypadku kawy może wystąpić wysokie spożycie i pewnego rodzaju efekt przyzwyczajenia organizmu. Kofeina nie uzależnia, ale duże spożycie kawy może na dłuższą metę powodować osłabienie efektu witalizującego. Może to prowadzić do picia jeszcze większej ilości kawy, co ostatecznie może prowadzić do drażliwości, nerwowości i problemów ze snem.

Z drugiej strony, w przypadku guarany nie występuje efekt przyzwyczajenia, o ile przestrzega się zalecanej dziennej dawki i nie przyjmuje się dużych ilości na dłuższą metę.

 

JAK SMAKUJE GUARANA?

Kolejną różnicą jest smak. Kawa ma mocniejszy, cierpki smak, podczas gdy guarana ma słodkawy, niemal owocowy smak. Guarana jest zatem często spotykana w słodkich produktach, takich jak napoje energetyczne i żelki.

WNIOSEK: RÓŻNICA MIĘDZY GUARANĄ A KAWĄ

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, która z nich jest lepsza. Ogólnie rzecz biorąc, zarówno kawa, jak i guarana są popularnymi wzmacniaczami energii. Mają jednak również istotne różnice pod względem działania, smaku i składu. Ważne jest, aby być świadomym tego, jak wpływają na organizm i słuchać własnego ciała.