OTO, JAK RADZIĆ SOBIE Z BEZSENNOŚCIĄ ZWIĄZANĄ ZE STRESEM

Zaburzenia snu stały się nocnym towarzyszem wielu osób. Konsekwencją słabego snu lub jego braku jest zmęczenie, drażliwość i zły nastrój w ciągu dnia. Spada również poziom koncentracji i wydajność.

BRAK SNU (BEZSENNOŚĆ) - CZYM DOKŁADNIE JEST?

Bezsenność definiuje się jako problemy z zasypianiem i/lub przespaniem całej nocy lub budzenie się wcześnie rano co najmniej trzy razy w tygodniu przez okres od jednego do trzech miesięcy. Kobiety cierpią na problemy ze snem częściej niż mężczyźni. Według ankiety przeprowadzonej przez FORSA, prawie co druga kobieta źle sypia, podczas gdy tylko co czwarty mężczyzna cierpi z tego powodu.

Najczęstszą przyczyną zaburzeń snu jest stres zawodowy i prywatny, a zaraz za nim problemy rodzinne i zdrowotne. Wpływ na sen mogą mieć również nawyki związane ze stylem życia, używki takie jak alkohol czy kawa oraz środowisko snu.

 JAKI JEST ZWIĄZEK MIĘDZY ZABURZENIAMI SNU A STRESEM?

Sen jest podstawowym źródłem odpoczynku. Jeśli organizm nie otrzymuje go z powodu stresorów, które pozbawiają go snu, warunki do dobrego samopoczucia następnego dnia nie są już spełnione. Samo myślenie o tym, że źle śpisz, gdy kładziesz się do łóżka, może objawiać się w taki sposób, że faktycznie śpisz źle lub wcale. Długotrwałe rozmyślanie i rozmyślanie łatwo staje się karuzelą myśli, z której nie można łatwo się wydostać i która przekształca się w błędne koło. Jeśli zaburzenia snu utrzymują się przez długi czas, może to mieć negatywny wpływ na zdrowie i układ odpornościowy.

CO POMAGA NA BEZSENNOŚĆ SPOWODOWANĄ STRESEM?

Wyraźnie: zredukuj stres i znajdź równowagę. Wewnętrzny spokój jest podstawowym warunkiem spokojnego snu. Istnieje kilka wskazówek, które można zastosować w przypadku bezsenności, stresu i niepokoju, aby czuć się bezpiecznie w nocy.

Pod wpływem stresu autonomiczny układ nerwowy jest stale w stanie gotowości. Jeśli trudno ci uwolnić się od myśli, możesz pisać listy rzeczy do zrobienia, aby mieć racjonalny przegląd. Możesz także położyć mały notatnik obok łóżka, aby zapisywać przebłyski myśli. Zbyt mało ćwiczeń fizycznych, na przykład z powodu klasycznej pracy biurowej, może również prowadzić do słabego snu w nocy.

Inne wskazówki, które mogą pomóc w zaburzeniach snu spowodowanych stresem:

  • Ustalona wieczorna rutyna i regularny rytm snu 
  • Stworzenie komfortowych warunków w sypialni, takich jak przytulna pościel, przyjemna temperatura i świeże powietrze.
  • Techniki relaksacyjne i oddechowe 
  • Suplementacja melatoniną, taka jak nasze witaminy na sen Super Snooze.

Ale są też dni, kiedy nic nie pomaga, a sen nie wchodzi w grę. Warto wtedy uświadomić sobie, że problemy z zasypianiem lub przespaniem całej nocy nie są niczym tragicznym. Zamiast rozmyślać przez długi czas i przewracać się z boku na bok, można wstać i rozproszyć się dobrą książką, aby pozwolić myślom błądzić.

Często zdarza się, że zmęczenie powraca samoistnie i w końcu mamy spokojną noc. Tymczasowe zaburzenia snu spowodowane stresem są zazwyczaj dobrze kompensowane przez nasz organizm. Polecamy również działanie uspokajających roślin: Lawenda w sprayu na poduszkę może pomóc lub nasze witaminy Keepin it Calm z Ashwagandhą dla mniejszego stresu i większego wewnętrznego spokoju.