Ashwagandha w czasie ciąży

Ashwagandha ma wiele właściwości, takich jak łagodzenie stresu, niepokoju i lęku, dlatego też jest bardzo ceniona, zwłaszcza w ajurwedyjskiej medycynie leczniczej. Ale co z kobietami w ciąży lub karmiącymi piersią? Czy mogą przyjmować ashwagandhę bez wahania?

Czym jest Ashwagandha i jak działa?

Ashwagandha (Withania somnifera) pochodzi z rodziny psiankowatych i jest stosowana na wiele sposobów, zwłaszcza w medycynie ajurwedyjskiej, ze względu na swoje liczne pozytywne właściwości. Ashwagandha jest często nazywana również indyjskim żeń-szeniem, zimową wiśnią lub śpiącą jagodą. Jest uważana za naturalny adaptogen, stosowany w walce ze stresem, depresją i lękiem.

Ashwagandha in der Schwangerschaft und Stillzeit

Wpływ na ciążę i karmienie piersią

Przede wszystkim należy wspomnieć, że wpływ ashwagandhy na nienarodzone dzieci i niemowlęta nie został jeszcze wystarczająco zbadany. Można jednak stwierdzić, że zawarte w ashwagandzie withanolidy i alkaloidy hamują uwalnianie hormonów stresu. Jest to główny powód, dla którego eksperci sceptycznie odnoszą się do przyjmowania ashwagandhy w okresie ciąży lub karmienia piersią. W przypadku nienarodzonych dzieci lub małych dzieci istnieje możliwość, że roślina lecznicza może wpływać na układ endokrynologiczny organizmu dorastającej osoby ze względu na jej wpływ na hormony. Dlatego zalecamy: Jeśli zamierzasz przyjmować ashwagandhę w czasie ciąży lub karmienia piersią, koniecznie omów to wcześniej z lekarzem!

Czy chcesz dowiedzieć się więcej o leczniczym korzeniu ashwagandhy? Kliknij tutaj.