Endometrioza - leczenie, objawy i najważniejsze informacje!

Szacuje się, że każdego roku w Niemczech na endometriozę zapada 40 000 kobiet. Szczególnie w ostatnich latach choroba ta cieszy się dużą uwagą w mediach społecznościowych. Wiele kobiet wypowiadało się publicznie i dzieliło się własnymi doświadczeniami związanymi z omawianym schorzeniem. Pragniemy szerzyć wiedzę na temat tej choroby i wyjaśniamy wszystko, co należy wiedzieć na jej temat!

Czym jest endometrioza?

Jak już wspomniano, endometrioza jest chorobą występująca w jamie brzusznej, w której torbiele, tak zwane "ogniska endometriozy", odkładają się w jajnikach, jelitach lub otrzewnej i zlepiają się ze sobą. Konsekwencją są silne bóle brzucha i obniżona płodność. Niestety, wielu lekarzy nie traktuje tych objawów poważnie i odrzuca je jako "normalne" dolegliwości menstruacyjne, dlatego wiele kobiet spędza całe dziesięciolecia w oczekiwaniu na prawidłową diagnozę.

Rozpoznawanie endometriozy - jakie są objawy?

Ponieważ u wielu osób endometrioza jest nadal niezdiagnozowana, tym ważniejsze jest podnoszenie świadomości. Istnieje możliwość rozpoznania choroby na podstawie następujących objawów:

  • Silny ból podczas miesiączki
  • Ból podczas stosunku płciowego
  • Ból lub krwawienie podczas chodzenia do toalety
  • Przedłużająca się menstruacja
  • Niespełnione pragnienie posiadania dzieci

Jeśli podejrzewasz u siebie endometriozę, porozmawiaj o tym ze swoim ginekologiem.

Dies sind die Symptome der Unterleibserkrankung Endometriose

Co można z tym zrobić? Co faktycznie może pomóc?

Wiele kobiet cierpi z powodu skutków choroby, ale jest też wiele pacjentek, które nie mają żadnych objawów i w ogóle nie odczuwają symptomów endometriozy. W takich przypadkach leczenie nie jest konieczne. Jednak dla kobiet, które np. mają niespełnione pragnienie posiadania dzieci, istnieją różne metody leczenia. Jedną z tych metod jest tzw. laparoskopia, podczas której torbiele i stany zapalne są usuwane chirurgicznie, a jajowody przepłukiwane. Ponieważ jednak endometrioza często nawraca, leczenie może wymagać powtórzenia.

Endometrioza może być jednak łagodzona za pomocą niektórych pokarmów. Pokarmy o działaniu przeciwzapalnym, takie jak imbir i kurkuma, mogą zwalczać torbiele i stany zapalne. Nie ma jednak badań na temat ich skuteczności.

Niepokalanek mnisi a endometrioza

Popularnymi domowymi sposobami, które są stosowane zwłaszcza w przypadku pragnienia posiadania potomstwa, są tzw. " złote mleko" oraz roślina lecznicza niepokalanek mnisi. Badania wykazują, że niepokalanek mnisi wpływa na równowagę hormonalną kobiet, dzięki czemu skutecznie zwalcza objawy PMS. Jednak właśnie ze względu na to działanie może być również pomocny w leczeniu endometriozy. Uważa się, że spowalnia on wzrost zmian i sprzyja zwiększeniu poziomu progestagenu. Niepokalanek mnisi jest również znany z tego, że zwiększa płodność u kobiet. Aby zaobserwować pierwsze efekty, niepokalanek mnisi powinien być przyjmowany przez co najmniej 3 miesiące.

Die Femtastic PMS Vitaminbärchen von Bears with Benefits mit Möcnhspfeffer

Nasze pyszne misie Femtastic PMS zawierają niepokalanek mnisi. Regulując równowagę hormonalną kobiet, witamina B6 poprawia ogólny dyskomfort związany z zespołem napięcia przedmiesiączkowego i przyczynia się do prawidłowego metabolizmu energetycznego.