Cellulit - co za nim stoi?

Wszyscy go mamy - i nikt za nim nie przepada: cellulit lub ''skórka pomarańczy''. Małe zagłębienia w skórze są całkowicie normalne, problem ten dotyczy około 95% kobiet. Nawet cellulit u mężczyzn nie jest niczym niezwykłym. Mimo to za idealnym wizerunkiem jędrnej skóry gonią głównie kobiety. Ze względu na specyficzną strukturę tkanki łącznej kobiecego ciała, prawie nie da się obejść faktu, że cellulit staje się widoczny. Dlatego najlepszym sposobem radzenia sobie z tym problemem jest po prostu pokochanie siebie - ze wszystkimi swoimi krzywiznami, wgnieceniami i "strefami problemowymi". A jeśli to nie zadziała, istnieją jeszcze mali pomocnicy, którzy mogą pomóc w walce z cellulitem.

Co to jest celulit?

Fakt, że cellulit nazywany jest także skórką pomarańczy, wynika z jego charakterystycznego wyglądu: porównywalne do typowej powierzchni pomarańczy są fale i wgłębienia, które występują głównie na udach, pośladkach i brzuchu, ponieważ to właśnie tam znajduje się większość zapasów tłuszczu "na czarną godzinę". Dzieje się tak dlatego, że żeński hormon estrogen sprawia, że tłuszcz odkłada się głównie w tych miejscach i praktycznie wypycha się przez tkankę łączną, tj. różne równolegle ułożone włókna kolagenowe, aż do momentu, gdy jest widoczny również z zewnątrz. U kobiet te włókna kolagenowe są zbudowane prostopadle do powierzchni skóry, a u mężczyzn poziomo: cellulit jest więc w znacznie większym stopniu przypadłością kobiet niż mężczyzn. Mężczyźni nie mają ani luźnej sieci tkanki łącznej, ani estrogenów, ani tak dużych lipocytów (komórek tłuszczowych) jak kobiety. Warto również wiedzieć, że to właśnie te poduszeczki tłuszczowe i rozciągliwa tkanka łączna ułatwiają ciału kobiety radzenie sobie z dużymi zmianami, takimi jak te, które zachodzą w czasie ciąży! Całkiem sprytne, prawda?

A tak na marginesie, cellulit nie ma nic wspólnego z masą ciała. Nie ma znaczenia, czy jesteś gruby, czy szczupły - skórka pomarańczowa może pojawić się u każdego. Niemniej jednak, po przybraniu na wadze może stać się bardziej zauważalna: gdy lipocyty są już rozdęte, kurczą się bardzo powoli. Niemniej jednak cellulit nie jest powodem do rozpaczy. Choć nie da się sprawić, by cellulit zniknął, można zrobić kilka rzeczy, które sprawią, że " defekt" stanie się mniej widoczny.

Was ist Cellulite und was hilft gegen sie?

Kolagen: co się za tym kryje?

Kolagen jest białkiem o ogromnym znaczeniu: jest najważniejszym białkiem strukturalnym w organizmie. Około jedna trzecia całkowitej ilości białka w organizmie składa się z różnych typów kolagenu. Skóra, narządy takie jak płuca i serce, naczynia krwionośne, chrząstki, kości, ścięgna, więzadła i stawy: kolagen spaja wszystko w jedną całość. W skład kolagenu wchodzi cała rodzina białek, z których obecnie znanych jest 28 różnych typów. 57% kolagenu składa się z następujących 3 aminokwasów:

- Glicyna 33%

- Prolina 12%

- Hydroksyprolina 10%

Cellulit powoduje rozerwanie sieci kolagenowej skóry. W rezultacie metabolizm może tylko w niewystarczającym stopniu uzupełnić braki. Nowe nitki są często zbyt krótkie, aby wypełnić otwory. Powstają charakterystyczne fale, wgłębienia i paski.

Poziom nasilenia cellulitu można podzielić na trzy 3 stopnie.

Stopień 1: Wgłębienia są widoczne na skórze po ściśnięciu jej dłońmi.

Stopień 2: Cellulit jest widoczny w pozycji rozluźnionej bez ściskania lub w pewnych warunkach świetlnych.

Stopień 3: Dołeczki w skórze są wyraźnie widoczne. Kollagen als Nahrungsergänzungsmittel als Tabletten, Kapsel oder auch als Pulver auf einem Löffel gegen Cellulite

Jak walczyć z cellulitem?

Istnieją niezliczone środki, które obiecują, że cellulit stanie się niewidoczny. Od kremów, przez peelingi, po horrendalnie drogie zabiegi w salonach kosmetycznych - lista jest długa, ale to dlatego, że zapotrzebowanie jest równie duże. Takie obietnice należy jednak zawsze traktować z ostrożnością, ponieważ udowodniono, że nie ma sposobu na wyleczenie cellulitu - co nie jest niczym niezwykłym, ponieważ nie jest to choroba.

W walce z pomarańczową skórką ważny jest ruch: codziennie spaceruj, chodź po schodach zamiast jeździć windą, przejdź jeden przystanek zamiast korzystać z pociągu itd. Pobudza to metabolizm w takim samym stopniu jak masaże, peelingi czy naprzemienne prysznice. W ten sposób węglowodany i tłuszcze nie są magazynowane, lecz spalane. Ponadto pobudzane jest krążenie krwi.

Ćwiczenia fizyczne mogą również pomóc w redukcji cellulitu, ponieważ powstające mięśnie automatycznie napinają tkankę łączną. Małe wgniecenia są więc coraz bardziej redukowane. Jest to jednak proces stosunkowo długotrwały - trening raz w tygodniu nie wystarczy.

W tym kontekście bardzo ważną rolę odgrywa także odżywianie: im mniej cukru i produktów z białej mąki spożywasz, tym mniej komórek tłuszczowych będzie się rozrastać i tym mniej będą one widoczne. Istnieją również pewne składniki odżywcze, które również mogą pomóc w zredukowaniu skórki pomarańczowej: ogólnie rzecz biorąc, kolagen jest uważany za ważne narzędzie w walce z celulitem. Jest to podstawowy składnik tkanki łącznej, który zapewnia jędrność, nawilżenie i elastyczność. Kolagen ma zdolność do przywracania naturalnej struktury powierzchni skóry, ponieważ wspomaga metabolizm komórek.

W połączeniu z kolagenem, witamina C i OPC (wyciąg z pestek winogron) również sprawdzają się jako środki wspomagające walkę z cellulitem. Witaminy o właściwościach przeciwutleniających wspomagają wzmacnianie włókien kolagenowych i wzmacniają tkankę łączną. Wszystkie te składniki odżywcze możesz łatwo dostarczyć dzięki naszym misiom Bootylicious SHAPE.  Frau hält eine Dose Bootylicious Shape Vitamins von Bears with Benefits mit Kollagen und OPC (Traubenkernextrakt) gegen Cellulite und für mehr Spannkraft

Cellulit jest całkowicie normalny i nie jest chorobą!

Cellulit to zmiana w strukturze skóry widoczna w postaci dołeczków. Występuje głównie na udach, górnych częściach ramion, biodrach i pośladkach. Przyczyny powstawania cellulitu mogą być wielorakie. Decydującą rolę odgrywają przede wszystkim indywidualne predyspozycje. Aby zrozumieć, w jaki sposób powstaje cellulit, należy przyjrzeć się bliżej skórze. Skóra dzieli się na 3 warstwy, które mają zasadnicze znaczenie dla rozwoju cellulitu. Najniższa warstwa, zwana podskórną, jest zbudowana z luźnej tkanki łącznej. Znajdują się tam komory łącznotkankowe, które są częściowo wypełnione komórkami tłuszczowymi i tworzą tkankę podskórną. Tkanka tłuszczowa znajdująca się pod skórą chroni przed utratą ciepła i służy jako magazyn składników odżywczych. Ilość tłuszczu w tkance podskórnej jest sprawą indywidualną i zależy od takich czynników, jak płeć czy budowa ciała. Włókna kolagenowe są ważnym materiałem budulcowym tkanki łącznej. Dzięki nim tkanka łączna pozostaje jędrna i elastyczna. U kobiet włókna kolagenowe są ułożone równolegle do siebie i zawierają rozciągliwe przestrzenie. Jeśli tkanka łączna jest słaba, komórki tłuszczowe z tkanki podskórnej mogą przecisnąć się przez włókna kolagenowe i stać się widoczne na powierzchni. W ten sposób powstają typowe dołeczki skórne, które są określane mianem cellulitu.

A teraz obalmy kilka mitów na temat cellulitu:

1. Cellulit może zniknąć wyłącznie dzięki uprawianiu sportu.

Nie! Trening ukierunkowany może pobudzić metabolizm, zmniejszyć ilość tkanki tłuszczowej oraz wzmocnić i ujędrnić mięśnie. Z pewnością można zmniejszyć widoczność cellulit, ale nie można go całkowicie wyeliminować.

2. Szczupłe kobiety nie mają cellulitu.

To zdecydowanie nie jest prawda. 98% kobiet ma cellulit, dotyczy on również kobiet szczupłych. Niemniej jednak nadwaga może przyczyniać się do powstawania skórki pomarańczowej.

3. Możesz założyć, że sama jesteś narażona na cellulit, jeśli Twoja mama również zmaga się z tym problemem.

Nieprawda. Cellulit zdecydowanie jest silnie uwarunkowany genetycznie. Fakt, że Twoja mama cierpi na cellulit, nie musi oznaczać, że Ty też będziesz nim dotknięta. Wzorzec genetyczny może ulec zmianie i, jak już wspomniano, nie jest jedyną przyczyną powstawania mało lubianych dołeczków w skórze.

 

4. Mężczyźni również mogą mieć cellulit.

Jest to częściowo prawda. Faktem jest, że tkanka łączna mężczyzn jest zbudowana inaczej niż u kobiet. Włókna tkanki łącznej mężczyzn układają się jak sieć i są znacznie bardziej stabilne niż włókna tkanki łącznej kobiet. Te ostatnie są ułożone równolegle i dlatego są bardziej niestabilne.

Witaminy przeciwdziałające cellulitowi

Jeśli cellulit przeszkadza Ci tak bardzo, że chcesz go szybko zredukować, pierwszym krokiem powinna być wizyta u lekarza rodzinnego. Wspólnie można omówić różne opcje i dowiedzieć się, co może pomóc.

Zalecamy również: ćwiczenia, ruch i naprzemienne prysznice. Aby skutecznie zredukować cellulit, pomocne może być również przyjmowanie suplementów diety. Wspólnie z naszym ekspertem ds. żywienia opracowaliśmy witaminy Bootylicious SHAPE Vitamins. Dzięki zawartości kolagenu, OPC oraz przeciwutleniaczy, witaminy C i E, przy ciągłym stosowaniu preparatu skóra na całym ciele staje się bardziej jędrna i gładka. Przy regularnym użyciu można zwiększyć zarówno napięcie, jak i elastyczność skóry. Dzieje się tak dlatego, że zastosowany tu kompleks witamin może stymulować tworzenie kolagenu, który według badań jest częściowo odpowiedzialny za redukcję widocznych zagłębień.

Bootylicious Shape Vitamins von Bears with Benefits mit Kollagen und OPC (Traubenkernextrakt) gegen Cellulite und für mehr Spannkraft

Co jeszcze można powiedzieć na ten temat:

Cellulit jest nieszkodliwy dla zdrowia i jest powszechnym zjawiskiem wśród kobiet. Przemysł reklamowy zajął się walką z cellulitem i chce wpoić kobietom fałszywy obraz siebie, że cellulit jest szalenie nieestetyczny. Fałszywa skromność również odgrywa pewną rolę. Kobiety często po prostu nie mają odwagi przyznać się przed sobą, a także przed innymi, że ich figura jest piękna. Te negatywne przekonania są często trudne do usunięcia z naszej głowy. Pracujmy nad tym i na szczęście "idealny wizerunek" pięknej kobiety też powoli się zmienia. Aby dokonać zmiany w swoim życiu, należy najpierw uświadomić sobie, skąd bierze się zwątpienie w siebie. Pokazuj swoje piękne ciało w miejscach publicznych i nie przejmuj się opiniami społeczeństwa.