Witaminy dla włosów

Lśniące, zdrowe, dobrze wyglądające: suplementy do pielęgnacji włosów cieszą się obecnie dobrą opinią. Przy pomocy różnych witamin, można zapobiegać wypadaniu włosów oraz poprawić ich stan. Są one dostępne w niezliczonych formach. Kapsułki, krople lub - jak w naszym przypadku - gumisie. I wszystkie składają jedną obietnicę: zapobiegać wypadaniu włosów dzięki zawartym w nich witaminom. Mocne włosy. Błyszczące kosmyki. Bujna objętość.  

Porady i wskazówki dotyczące pięknych włosów można również znaleźć w Internecie oraz w odpowiednich czasopismach. Niejednokrotnie mówi się o witaminach przeciw wypadaniu włosów, konkretnych rodzajach szamponów czy właściwym suszeniu, aby jak najskuteczniej uniknąć uszkodzeń. Ale jaka jest prawda o witaminach dla włosów? Czy wypadanie włosów jest rzeczywiście spowodowane niedoborem witamin? Co można zrobić, aby mieć piękne włosy do późnej starości?

JAKIE WITAMINY DLA PIĘKNYCH WŁOSÓW?

Od początku powstania mody na fitness wiadomo, że o swoje ciało powinniśmy dbać nie tylko od zewnątrz, np. za pomocą kremów czy peelingów, ale także od wewnątrz (czyli odżywiania). To, co dotyczy ciała, dotyczy również włosów. 

Jeśli nie potrafisz odnaleźć się w gąszczu witamin do włosów, nie jesteś sama. Zanim jednak sięgniesz po suplementy diety na włosy, powinnaś zacząć od właściwej pielęgnacji: w zależności od grubości, struktury i długości włosów, istnieją różne produkty, które mogą być stosowane do pielęgnacji zewnętrznej naszej czupryny. Zapytaj o to swojego fryzjera!

Ah-mazing Hair Vitamins

Po znalezieniu ulubionego szamponu, czas zabrać się do pracy. Jedną z grup witamin, której nikt, kto chociaż w niewielkim stopniu zajmuje się suplementami diety, nie może pominąć, są witaminy z grupy B. B3, B5 i B6 wzmacniają włosy i zmniejszają wydzielanie sebum. Kwas foliowy pomaga w podziale komórek włosów na głowie. A biotyna (B7) pomaga utrzymać zdrowe włosy i jest znana ze swojego pozytywnego wpływu na metabolizm.  Wspomaga tworzenie się białek keratynowych - budulca skóry, włosów i tkanki nerwowej.

Liczne badania wykazały, że witamina C może pomóc we wzroście włosów: wspomaga m.in. prawidłowe funkcjonowanie naczyń krwionośnych. Przepływ krwi do skóry głowy powoduje zdrowy wzrost włosów. Witamina E pomaga chronić komórki przed stresem oksydacyjnym, a tym samym chroni nasze włosy przed intensywnym promieniowaniem słonecznym. Podobno pozwala to na zachowanie ich sprężystości i wzmacnia je od wewnątrz. Witaminy nie są dobrze wchłaniane przez skórę. Dlatego należy unikać kremów i balsamów zawierających witaminy. Lepszym wyborem, aby zapobiec wypadaniu włosów z witaminami: suplementy diety lub - dość "klasycznie" - zrównoważona dieta. Jako praktyczną alternatywę dla klasycznych tabletek z biotyną polecamy nasze misie z biotyną. Są one nie tylko pełne ważnych witamin potrzebnych dla zdrowia Twoich włosów, ale są również w 100% wegańskie.

Frau mit gesunden Haaren dank Biotin

WYPADANIE WŁOSÓW Z POWODU NIEDOBORU WITAMIN

Oczywiście, witaminy zapobiegające wypadaniu włosów można znaleźć nie tylko w naszych misiach - występują one również naturalnie w pożywieniu. Z reguły zrównoważona dieta powinna wystarczyć, aby zapobiec wystąpieniu niedoborów. Według Niemieckiego Towarzystwa Żywieniowego (DGE) dzienne zapotrzebowanie na "wszechstronną substancję upiększającą", jaką jest biotyna, wynosi od 30 do 45 mikrogramów dziennie. Jeśli szpinak, grzyby, groch, mleko, łosoś czy orzechy regularnie pojawiają się w Twoim menu, nic nie powinno stać na przeszkodzie dla zdrowego wzrostu włosów. Najlepiej przyjmować biotynę w postaci surowej żywności. Powód: witamina ta jest wrażliwa na ciepło. Zbyt długie gotowanie może zniszczyć jej strukturę.

Ah-mazing Hair Vitamins and pink Scalp massaging Brush

Niemniej jednak, zaleca się ostrożność: niedobór biotyny ujawnia się powoli i staje się widoczny dopiero po pewnym czasie. Bóle mięśni, wysypka skórna, obniżony nastrój czy wypadanie włosów mogą być konsekwencją niedoboru biotyny. Szczególnie zagrożone są osoby, u których przyswajanie biotyny jest zaburzone lub te, które regularnie spożywają surowe białko - ponieważ zawarte w nim białko przykuwa witaminę B7 do siebie i tym samym uniemożliwia jej przyswajanie w organizmie. Kobiety w ciąży, palacze, alkoholicy lub osoby mające problemy z trawieniem mogą również mieć zwiększone zapotrzebowanie na biotynę.

ILE WITAMIN TO "ZA DUŻO"?

Uwaga: wypadanie włosów nie zawsze musi wynikać z niedoboru biotyny lub innych witamin. Jeśli nagle tracisz więcej włosów niż zwykle, nie diagnozuj się na własną rękę (co nigdy nie jest dobrym pomysłem), ale skonsultuj się z lekarzem. Jeśli niedobór biotyny jest rzeczywiście przyczyną wypadania włosów, możesz spróbować przeciwdziałać temu poprzez stosowanie diety i suplementów. Nie musisz się tego bać: jak dotąd, nie odnotowano żadnych doniesień o przedawkowaniu biotyny i związanych z tym skutków ubocznych. Dokładna górna granica spożycia? Nic takiego nie istnieje. Biotyna jest również idealna do stosowania przez dłuższy okres czasu. Przy okazji, można również zacząć przyjmować ją jako środek zapobiegawczy.

Nasze misie już nie mogą się doczekać, aby przyczynić się do wzrostu Twoich włosów!